Ermeni Heyeti Kars'ta

Ermeni Heyeti Kars'ta

Van'da Restore Edilen Akdamar Kilisesi'nin Perşembe Günü Yapılacak Açılış Töreni İçin Bugün Ardahan Türkgözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye Giriş Yapan Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ın Başkanlığındaki 20 Kişilik Heyet, Kars'a Gelerek Sim-er Oteli ve Kafkas Üniversitesi Konukevine Yerleşti.

Ermeni Heyeti Kars'ta

Van'da restore edilen Akdamar Kilisesi'nin Perşembe günü yapılacak açılış töreni için bugün Ardahan Türkgözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ın başkanlığındaki 20 kişilik heyet, Kars'a gelerek Sim-Er Oteli ve Kafkas Üniversitesi konukevine yerleşti.

Türkiye Kültür Bakanlığı'nın, Ermenistan Kültür Bakanlığı'na resmi daveti ile bu akşam saat 20.30 sıralarında jandarma ve polis eskortu eşliğinde Kars sınırına gelen Ermeni heyeti, burada da yine polis korumasıyla kent merkezine giriş yaptı. Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ın başkanlığında mimar, mühendis, arkeolog, Türkologlar'dan oluşan 11 kişilik resmi heyet, Sim-Er Otel'e yerleştirilirken, gazetecilerden ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 9 kişilik gurup ise üniversitenin konukevine götürüldü.

Sim-Er Otel'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, "Sadece, Akdamar Kilisesi'nin tamiriyle ilgili olumlu bir olay olacağını görmek için gelmedik. Biz, gelecekte yeni projeler yapmak için de çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Bizim uzmanlarımız hem arkeoloji, hem mimari hem sanayi yani her bir alanda işbirliği yapabilirler. Ayın 29'unda açılış töreni olacak ve biz gidip orada bakacağız. Bizim uzmanlarımız da bakacak. Maalesef bu arada bizim ilişkilerimiz sivil toplum örgütleri vasıtasıyla oldu. Biz kilisenin tamirini halen görmedik" dedi.

Gagik Gyurjyan, daha sonra Kars'la ilgili düşüncelerini dile getirdi. Kars'ı, Ermenistan'ın Gümrü kentine benzeten Gyurjyan, "Kars, bizim için ilginç ve enteresan bir Ortaçağ kentidir. Aynı zamanda Kars, Gümrü'ye benziyor. Ve bunun için biz, Kars'taki binaların mimari dokusunu görmek istiyoruz. Bizim gurubumuz uzmanlardan ibarettir. Kars'taki mimari yapı çok enteresan. Bazı kiliseler ve Kars Kalesi çok enteresan. Ruslar'dan kalma binalar ve tarihi eserler çok ilgimizi çekiyor. Bu açıdan da uzmanlarla birlikte hepsini inceleyeceğiz" diye konuştu.

Heyette, Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan'ın yanısıra Gürcistan Parlamentosu Milletvekili Ermeni asıllı Van Bayburt, Ermenistan Başbakanlık Sosyal Hizmetler Kültür Daire Başkanı Arop Goropedyan, Kültür Bakanlığı Mimarlık Eserleri Koruma Daire Başkanı Artır Grikoryan, Ermenistan Bilimler Akademisi Etnografi Bilimleri Başkanı Avel Avedisyan, Ermenistan Bilimler Akademisi Sanat Enstitüsü Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Hasretyan, Erivan Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretmeni Doç. Dr. Aşot Soğomonyan, Ermenistan Mimarlar Derneği Başkanı Mıgırtıç Minosyan ve gazeteciler bulunuyor.

(BA-OK-OK-Y)