Ergün'den VATSO'ya Ziyaret

Ergün'den VATSO'ya Ziyaret

Ergün, Van' da Odamızı da ziyaret ederek depremden zarar gören iş yeri sahipleri ile görüşerek sorunlarını dinledi.

Ergün'den  VATSO'ya Ziyaret


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN deprem sonrası yaşanan sorunları yerinde görmek için geldiği Van' da Odamızı da ziyaret ederek depremden zarar gören iş yeri sahipleri ile görüşerek sorunlarını dinledi. Van Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, Van Milletvekilleri Fatih ÇİFTÇİ, Mustafa BİLİCİ, Burhan KAYATÜRK, Van Valisi Münir KARALOĞLU, KOSGEB Başkanı, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza NADİROĞLU ile Kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda odamız üyesi katıldı.

Toplantıda konuşan ilk sözü alan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza NADİROĞLU, deprem nedeni ile verilen destekler için herkese minnettar olduklarını. Türkiye deki her kesin bu zor dönemde Van Halkına destek olduklarını ve güzel bir kardeşlik örneği gösterdiklerini söyledi.

NADİROĞLU Konuşmasında, Van da depremden zarar gören çok sayıda iş yerinin olduğunu, yaşanan deprem nedeni ile ekonomik yaşamın durma noktasına geldiğini söyledi. Deprem sonrası çok sayıda göçün yaşandığı ilimizde ekonomik yaşamın yanı sıra sosyal yaşamın da olumsuz etkilendiğini söyledi.

NADİROĞLU; Devlet tarafından sağlanacak desteklerin özellikle KOSGEB desteklerinin geri ödemesi konusunda en az bir yıl geri ödemesiz olması ve 36 aylık vadeye yayılması gerektiğini söyleyerek zor durumdaki esnafımızın bu sürede ancak toparlanacağını dile getirdi.

Toplantıda Konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN Depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğine değinerek, depremin değil binaların insanları öldürdüğünü söyledi.

ERGÜN; Bundan böyle hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını, yaşanan deprem ile yeni bir surece girdiklerini ve Van da yapılaşmanın ve kentleşmenin daha düzenli olacağını söyledi. Van da oluşan Hasarlar nedeni ile ekonomik hayatın durduğunu bu durumun ilk dönemde normal karşılanması gerektiğini alınacak tedbirler ile yeni bir canlanmanın oluşturulacağını dile getirdi. Bakan ERGÜN Konuşmasında, depremin ilk günlerinde daha çok acil müdahalelerin yapıldığını resmin tamamını görmek için yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasından sonra gerekli tüm desteklerin verileceğini sözlerine ekledi.
Özellikle KOSGEB destekleri konusunda sadece iş yerleri zarar görenlerin dışın zarar görmeyenlerinde destek kapsamına alınması konusundaki talepleri mutlaka değerlendireceklerini ve gereğini yapacaklarını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN topyekûn bir ekonomik canlanma için küçük miktarlı tüketici kredilerinin de devreye sokulması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda Esnafın sorunlarını dinleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN daha sonra beraberindeki heyet ile depremde oluşan hasarları yerinde görmek üzere Oda'dan ayrıldı.

Kaynak: Bültenler