Ergenlik Psikolojisi ve Başarı Semineri

Ergenlik Psikolojisi ve Başarı Semineri

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, Çocuğunun Geleceğini Sınav Başarısına İndirgeyen Ebeveynlerin, Farkında Olmadan Çocuklarını Ders Çalışma Odalarına Hapsettiklerini Söyledi.

Ergenlik Psikolojisi ve Başarı Semineri

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, çocuğunun geleceğini sınav başarısına indirgeyen ebeveynlerin, farkında olmadan çocuklarını ders çalışma odalarına hapsettiklerini söyledi.

Selçuk, Burç Okulları Özel Özgören Liseleri Rehberlik Servisi'nce düzenlenen "Ergenlik Psikolojisi ve Başarı" konulu seminerde yaptığı konuşmada, bir ülkeye insan yetiştirmekle, sınava adam hazırlamanın farklı kavramlar olduğunu ifade etti. Çocuğunun geleceğini sınav başarısına indirgeyen ebeveynlerin, farkında olmadan çocuklarını ders çalışma odalarına hapsettiklerini belirten Selçuk, "Bu tür yaklaşımlarla günümüz çocukları, güçlüklerle mücadele fırsatı bulamamaktadır. Hayata değil de sadece sınavlara hazırlanan çocuklar hayat boyu fedakarlık yapan bir ana-babanın bu davranışını anlamadığı gibi küçümserler ve kıymet bilmeyen, doyumsuz, bir türlü mutlu olmayı 'sevmeyi' beceremeyen bir kişilik geliştirirler. İstediği bir şey yapılmadığında kendisini haksızlığa uğramış sayarlar. Bu yüzden kişilik gelişimleri risk altındadır" dedi.

Prof. Dr. Ziya Selçuk, sakin, destekleyici, tatlı-sert, cesaretlendirici olumlu tutumlarla sınırlarını oluşturan ve bunları uygulayan ebeveynle çocuklarının sağlıklı bir ilişki zemini bulduğunu kaydetti.

(AB-AB-NÇ-NÇ-Y)