Ergenekon Sanığı Mütercimler: Türkiye'nin İkinci Büyük Davası Bu Davadır - Haberler
Haberi Paylaş

Ergenekon Sanığı Mütercimler: Türkiye'nin İkinci Büyük Davası Bu Davadır

CHA - Haberler | Güncel
Ergenekon Sanığı Mütercimler: Türkiye'nin İkinci Büyük Davası Bu Davadır

Ergenekon davası sanığı Erol Mütercimler, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, kendisine, "Artık halk TSK'dan hareket beklemesin."

Ergenekon davası sanığı Erol Mütercimler, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, kendisine, "Artık halk TSK'dan hareket beklemesin. Biz kenara çekilmişiz." dediğini aktardı. Mütercimler, Ergenekon davasının Türkiye'nin ikinci büyük davası olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin ilk önemli davası 1926 yılında paşalar suikasti davasıydı." dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci Ergenekon davasında savunma yapan Erol Mütercimler, Şener Eruygur ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olduğu dönemde yaptığı bir televizyon programında Eruygur'un kendisine kızdığını ve telefon ile aradığını, Eruygur ile bu şekilde tanıştığını söyledi.

Mütercimler, Sinan Aygün'ün televizyon programları için aranan bir isim olduğunu, kendisini çok aradığını ifade ederek, "Telefon ile konuşma yoğunluğumuz 2007 yılında başladı. Ankara Ticaret Odası yayınları bana gönderiliyordu. Kendisine teşekkür etmek için arardım." şeklinde konuştu. Bu davanın Türkiye'nin ikinci önemli büyük davası olduğunu belirten Mütercimler, "Türkiye'nin ilk önemli davası 1926 yılında paşalar suikasti davasıydı. İkinci önemli davası ise bu davadır." dedi.

Erol Mütercimler, Mehmet Ali Birand, Rıdvan Akar ve Yalçın Küçük ile birlikte çıktıkları bir TV programında darbe yapılması konusunda TSK'ya gaz verdiği iddia edilen konuşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mütercimler, " Ordu, artık çekildi ve balkondan izliyor dedim. Bu ordu ile uğraşmayın, bu ordu eski ordu değil dedim. İçinde akademisyenlerin de bulunduğu bir ordu dedim. Zorlamayın, gelirlerse 25 yıl gitmezler dedim." diye konuştu. Mütercimler, bu söylediği konuları kendisine Yaşar Büyükanıt'ın söylediğini ifade etti. Mütercimler, "Büyükanıt, 'artık halk TSK'dan bir hareket beklemesin. Biz kenara çekilmişiz. Balkonda bile değiliz, sanala geçtik, hiç yokuz. Halk isterse sivil toplum örgütlerini harekete geçirsin.' dedi. Bunu Yaşar Büyükanıt, kendi hanımının da aralarında bulunduğu bir ortamda söyledi." ifadesini kullandı.

Bu sırada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, mikrofon kullanmadan "Sanala geçtik demiş. Sanal ortam derken neyi kastediyor?" dediği duyuldu. Sanık Mütercimler ise "Sanal, yani ortada yokuz diyor. Kendilerinin hiçbir şeye karışmadığını ifade ediyor." cevabını verdi.

Ergenekon ismini ilk kez 1997 yılında duyduğunu belirten Erol Mütercimler, "1997 yılından bu yana ben bu ismi duyduğumda hiçbir tepki göstermiyorum." diye konuştu. Başka bir soru üzerine de Mütercimler, Hüseyin Kıvrıkoğlu ile yaptıkları bir görüşmede kendisine Hilmi Özkök'ün İslamcı bir yapısı olduğunu, ancak bu aşamadan sonra yapılacak bir şey olmadığını belirterek, "Özkök paşa Genelkurmay Başkanı olacak." dediğini de aktardı.

CHA - Son Dakika Haberleri