Ergenekon Davasında Tahliye Edilen 5 Sanık İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Getirildi

Ergenekon Davasında Tahliye Edilen 5 Sanık İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Getirildi

Ergenekon Davasının Bugün Görülen Oturumunda, Sanıklar ile Avukatları Tarafından Yapılan Talepler İçin Yaklaşık 3,5 Saatlik Bir Aradan Sonra Mahkeme Heyeti, 32 Ana Başlık Altında 82 Ayrı Talebi Değerlendirdi.

Ergenekon Davasında Tahliye Edilen 5 Sanık İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Getirildi
12.05.2009 23:55 | Son Güncelleme: 12.05.2009 23:55

Ergenekon davasının bugün görülen oturumunda, sanıklar ile avukatları tarafından yapılan talepler için yaklaşık 3,5 saatlik bir aradan sonra mahkeme heyeti, 32 ana başlık altında 82 ayrı talebi değerlendirdi.

8 Mayıs 2009 Cuma günü tahliyesine karar verilen sanıklar için bugün de yurtdışına çıkış yasağı getirildi. Daha önceki oturumlarda Tuncay Güney'in mülakatı sırasında polis istihbarattan herhangi birinin bulunup bulunmadığı sorulmuş ve gelen cevapta bulunmadığı belirtilmişti. Bugünkü duruşmada ise tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz, daha önceki oturumlarda mahkemeye CD olarak ulaşan ve Tuncay Güney'in ses kaydının yeraldığı mülakat sırasında MİT ve Genelkurmay Başkanlığı mensuplarının bulunup bulunmadığı, haber verilip verilmediğinin sorulmasını talep etti. Mahkeme, bu konunun İstanbul Emniyeti Organize ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ile MİT müsteşarlığından sorulmasını karara bağladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gönderilen, Ümraniye'de ele geçirilen bombalara ilişkin kamera kayıtlarının, arka planındaki seslerin ayrıntılı dökümünün ve çözüm tutanağının hazırlanması için Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılmasına, avukat Mehmet Cengiz'in görevliler hakkındaki suç duyurusu talebinin de bu yazıya gönderilecek cevaptan sonra bir karara bağlanmasına karar verildi.

Önceki oturumlarda kendisine davetiye gönderilmesine rağmen mahkemeye gelmediği belirtilen tutuksuz sanık Zeki Yurdakul Çağman'ın, savunmasının alınabilmesi için bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesi için görevli makamlara yazı yazılması da kararlaştırıldı. Diğer tutuksuz sanıklar Tuğrul Derme, Saipir Debzlelvidze, Ferit İlsever ile İbrahim Benli'nin bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmaları için Balıkesir ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerine yazı yazılmasına karar verildi. Haklarında kuvvetli suç şüphesi bulunması, suç vasıflarında değişiklik ihtimalinin bulunmaması ve delil durumu gerekçe gösterilerek tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddine karar verilen duruşma 14 Mayıs 2009 Perşembe günü saat 09.30'a ertelendi. (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Ergenekon Davasında Tahliye Edilen 5 Sanık İçin Yurt Dışına Çıkış Yasağı Getirildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 08:01:22. #1.15#
title