Ergenekon Davasında İzdiham - Haberler
Haberi Paylaş

Ergenekon Davasında İzdiham

CHA - Haberler | Güncel
Ergenekon Davasında İzdiham

Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonunda izdiham yaşandı.

Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonunda izdiham yaşandı. Birçok CHP milletvekili ve parti yöneticisiyle birlikte yaklaşık 300 avukat salonda yerlerini aldı. Avukatların mahkeme heyetine bağırması üzerine izleyiciler dışarı çıkartıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 270. duruşmasında izleyicilerin salona alınması sonrasında büyük bir izdiham yaşandı. Duruşmaya otobüs ya da özel otomobilleri ile gelen Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) 50 milletvekili ve il yönetiminden çok sayıda partili, duruşma salonunda basın mensuplarının bulunduğu bölüme oturdu. CHP Genel Başkan yardımcılarından Umut Oran, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın ile grup başkan vekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan da duruşmaya katılan milletvekilleri arasında yer aldı. Ayrıca Süheyl Batum, İlhan Cihaner ve Yaşar Okuyan da katılımcılar arasında yer aldı. Yoğunluk nedeniyle basın mensupları, görevlerini yapmakta güçlük çekti. Sanık avukatları ile duruşmayı izlemek için farklı il barolarından gelen yaklaşık 300 avukat da, avukatlar için ayrılan bölüme sığmakta güçlük çekti.

Duruşma salonuna sanıkların da alınmasıyla birlikte izleyici bölümünden alkış sesleri yükseldi. Sanıklar ile izleyiciler arasında diyaloglar yaşandı. İzleyiciler, "Türkiye sizinle gurur duyuyor', 'Sizi almadan gitmiyoruz buradan' diye slogan attı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından yapılan yoklama sırasında tutuklu sanıklardan Doğu Perinçek, Veli Küçük, Nusret Taşdeler ve Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanığın duruşmaya katılmadığı belirtildi.

Daha önce ilk kez duruşmaya katılan ve sonra duruşma salonunun terk edip sadece Hilmi Özkök'ün tanıklığı sırasında duruşmaya katılan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile Mehmet Haber al, Hurşit Tolon, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık katıldı. Ayrıca Tuncer Kılınç, Kemal Alemdaroğlu ve Erol Mütercimler'in de aralarında bulunduğu 29 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, mahkemeye ulaşan bazı cevabi yazılar bulunduğunu belirterek bu yazıları okudu. Ardından da davanın sanıkları arasında bulunan Selçuk Özkan, Kenal Özay, Erkan Ayyıldız ve Aykut Metin Şükre hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından silahlı terör örgütüne silah temin etmek suçlamasıyla hazırladığı iddianameye ilişkin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını söyledi. Bu davanın da birleştirme kararı ile Ergenekon davasına gönderildiğini belirten Başkan Özese, bu davaya ilişkin iddianamenin okunmasına başlanacağını açıkladı.

Bu sırada avukat Vural Ergül başta olmak üzere bazı avukatlar, konuşmak için söz istedi. Ancak Özese, söz vermeyeceğini, usul işlemini yerine getireceklerini söyledi. Ancak Ergül ve diğer avukatlar, ayağa kalkıp seslerini de yükselterek mahkeme başkanına söz vermek zorunda olduğu söylediler. Başkan Özese, kendisine bağıran avukatları, seslerini yükseltmemeleri ve yerlerine oturmaları konusunda defalarca uyardı. Ancak ayaktaki avukatlar, diğer avukatların da ayağa kalkmasını istedi. Birçok avukatın da ayağa kalkması üzerine izleyici bölümünden alkış sesleri yükseldi. Bu alkışlamalara, basın mensuplarının bulunduğu bölümde yer alan CHP'li milletvekilleri de eşlik etti. Bunun üzerine Başkan Özese, "İzleyicileri boşaltın" talimatı vererek ara verdiklerini açıkladı. Özese ve üye hakimler, duruşma salonundan mahkeme üyeleri ile birlikte ayrıldı.

CHA - Son Dakika Haberleri