Ergenekon Davası Finlandiya'da da Takip Ediliyor

Ergenekon Davası Finlandiya'da da Takip Ediliyor

Amerika ve Avrupa'da İlgi Çeken Ergenekon Soruşturması, Fin Medyası Tarafından da Takip Ediliyor. Fin Devlet Kanalı Yle, Ergenekon Soruşturması İlk Haber Olarak Duyururken Davaya İlişkin Gelişmeler Yazılı Basında da Yer Almaya Başladı.

Ergenekon Davası Finlandiya'da da Takip Ediliyor

Amerika ve Avrupa'da ilgi çeken Ergenekon soruşturması, Fin medyası tarafından da takip ediliyor. Fin devlet kanalı YLE, Ergenekon soruşturması ilk haber olarak duyururken davaya ilişkin gelişmeler yazılı basında da yer almaya başladı.

Devlet televizyonu YLE , Türkiye'de Ergenekon davası ilişkin gelişmeleri haber bültenlerine taşıdı. Ana haber bülteninde ilk haber olarak verdiği Ergenekon davasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Başsavcı Aykut Cengiz Engin'in açıklamalarını Fince altyazılı olarak yayımladı. "Türkiyede yaklaşık bir yıldır süren, beşyüz kişinin sorgulandığı ve seksen kişinin tutuklandığını" duyuran kanal, bu kişiler arasında çok önemli görevlerde bulunmuş generallerin de bulunduğunu bildirdi. İddanamede yer alan suçlamalarda, bu kişileri gizli örgüt kurmak, hükümeti devirme planı yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasasına aykırı faaliyetlerde bulunmaları yanı sıra emekli orgenerallerin darbe yapma hazırlığı içerisinde olduklarından dolayı tutuklandıklarını duyurdu. Fin kanal, suçlanan kesimin ve muhalefetin, bu suçlamaların tamemen politik olduğunu savunduklarını ve hükümetin muhalefeti sindirmeye çalıştıklarını idda ettiklerini de kaydetti.

AB genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn tatil yaptmakta olduğu Finlandiya'da konuyla ilgili devlet kanalında YLE 1'de Türkiye ile ilgili sorulara cevap vermesi bekleniyor. Rehn, Türkiye'de son zamanlarda gelişen olayların değerlendirmesi yapacak. Başta Ergenekon olmak üzere Lizbon anlaşması, Akdeniz için Birlik Projesi, Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu konularına da değinmesi bekleniyor.

Devlet kanalının yanı sıra Ergenekon davası, gün geçtikçe Finlandiya yazılı basının da sıkça yer almaya başladı. Türkiye'de yıllarca gazetecilik yapan Tom Kankkönen, Türkiye'de şu an İktidar kavgası olduğuna inanıyor.

Kaynak: CHA