"Ergenekon" Davası - Haberler
Haberi Paylaş

"Ergenekon" Davası

AA - Haberler | Güncel

"Ergenekon" davasının 276.duruşması başladı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haber al ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı

"Ergenekon" davasının 276. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haber al, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katıldı.

Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan "Odatv" davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu olan Sami Hoştan ile tutuksuz yargılanan 17 kişi de duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, seyircilerden sessiz olmalarını, tepki gösterenlerin, disipline aykırı davrananların salondan çıkarılacağını söyledi.

Duruşmaya, CHP Genel Başkan Yardımcı Umut Oran ile İlhan Cihaner ve Musa Çam'ın da aralarında bulunduğu 14 CHP'li milletvekili de izleyici olarak katıldı.

Özese, dosyaya gelen cevabi yazıların okunacağını, bunların incelenmesi için süre vereceklerini, ayrıca tanık dinletme taleplerini değerlendireceklerini kaydetti.

Duruşmada, sanıkların ardından avukatların yoklamasına geçildi.

-Tanık talepleri-

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer bu sırada söz alarak, Temmuz 2011'de YAŞ öncesi emekliliğini isteyen eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşener ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesi için hazır ettiğini belirterek, duruşmada dinlenilmelerini istedi.

Bu arada, duruşma salonunda izleyiciler ve basın mensupları için ayrılan bölüm tamamen doldu. İzlemek için gelen CHP'li milletvekilleri de basın mensuplarının bulunduğu bölüme alındı. Ancak bu alanda da yer kalmaması nedeniyle bazı CHP'liler ile güvenlik güçleri arasında sözlü tartışlamaların yaşandığı görüldü.

Yine duruşma salonuna alınan sanıklardan CHP Milletvekili Mustafa Balbay da seyircilere hitaben "4. Yargı Paketi'nden ne çıkacağını biliyorum. 5'inci Yargı Paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. Bunlara inanmayın" dedi.

Tucay Özkan da sol elini yumruk yaparak, "Vicdansızlara vicdanın ne olduğunu siz öğretin. Vicdanın sembolü olun" diye izleyicilere seslendi.

Muhabir: Melike Gallenkuş - Hanife Sevinç- Enes Can

Yayıncı: Berin Alpaslan Gökçe - İSTANBUL

AA - Son Dakika Haberleri
title