Ergenekon Davaları Birleştirildi
Haberler » Güncel » Ergenekon Davaları Birleştirildi - Haber

Ergenekon Davaları Birleştirildi

Ergenekon ana davası ile İkinci Ergenekon davaları ilgili flaş karar.

Ergenekon Davaları Birleştirildi

Ergenekon ana davası ile İkinci Ergenekon davalarının birlikte yürütülmesine karar verildi. Her iki davayı ayrı ayrı yürüten 13. Ağır Ceza Mahkemesi, davalar arasında paralellik ve bağlantı, sanıkları arasında da örgütsel bağlamda fiili ve hukuki irtibat, iddia olunan eylemlerin de Ergenekon Terör Örgütü faaliyetlerinden olmasını birleştirmeye gerekçe olarak gösterdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon ana davasında sanıklar ve avukatların talepleri ile savcı Pekgüzel'in mütalaasını değerlendirmek için duruşmaya yaklaşık 5 saat ara verildi.

Talepler toplam 40 ana madde altında değerlendirilirken Mahkeme Başkanı , iki ayrı dava halinde gördükleri Ergenekon ana davası ile İkinci Ergenekon davalarının birlikte görülmesine karar verdiklerini açıkladı. Her iki davayı ayrı ayrı yürüten mahkeme, davalar arasında paralellik ve bağlantı, sanıkları arasında da örgütsel bağlamda fiili ve hukuki irtibat, iddia olunan eylemlerin de Ergenekon Terör Örgütü faaliyetlerinden olmasını birleştirmeye gerekçe olarak gösterdi. Ayrıca 9. Ceza Dairesinin, aynı örgütün kuruluşu ve terör örgütü olarak tespiti aşamasında görülmekte olan farklı dosyalar üzerinde yürütülen davaların bir arada yargılamalarının yapılması gerektiği yönündeki yerleşik içtihatları da bir diğer gerekçe olarak gösterildi.

Tutuklu sanık 'ün bu celse Ergenekon şemasında kendisi ile birlikte yer aldıklarını iddia ettiği ve tanık olarak dinlenmesini talep ettiği 28 kişinin tanık olarak dinlenmesine ilişkin talebinin ilerki celselerde değerlendirilmesine karar verildi.

Sabancı Suikastinin tetikçisi olduğu iddia edilen ve Afyon cezaevinde öldürülen Mustafa Duyar'ın, davaya müdahil olarak katılma talebinde bulunduğu belirtilen kararda, görülen davada sanıklara Mustafa Duyar'ın öldürülmesine ilişkin herhangi bir suçlama bulunmaması nedeniyle reddine hükmedildiği bildirildi.

Danıştay saldırısı günü ve bir önceki gün Danıştay hizmet binasında kamera kayıtlarının karartılmasından sorumlu tutulan Oyak SGS şirketi yetkilileri hakkında açılan dava iddianamesi ile ek klasörlerin, incelenmek üzere İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinden istenmesi de karara bağlandı.

Emekli MİT Müsteşarı Mehmet Eymür'ün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadesinde geçen "Kaşif Kozinoğlu'nun, Akın Birdal'ı öldürmek üzere altındaki bir astsubay ile plan yaptığı istihbaratı ve bu nedenle Kozinoğlu hakkında soruşturma açarak bu kişinin cezalandırıldığı ve ilgili belgelerin MİT Başkanlığında bulunduğu" sözleri nedeniyle MİT Müsteşarlığından bu konu ile ilgili bütün detayların sorulması kararlaştırıldı.

Ayrıca, Şile kazıları ile ilgili davayı yürüten İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin isteği üzerine davaların birleştirilmesi konusunda muvaffakat verilmesine rağmen bu tarihe kadar herhangi bir cevabın verilmediği belirtilerek mahkemeden nihai sonucun sorulmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti sanıklar Veli Küçük, Doğu Perinçek, Abdullah Arapoğulları ve avukat Zeynep Küçük'ün, gizli tanık Dilovası'nın kimliğini deşifresine yönelik beyanlarda bulundukları gerekçesiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca tutuklu sanıklardan Hikmet Çiçek ve Mehmet Zekeriya Öztürk'ün, duruşma disiplinini bozan tavır ve davranışları nedeniyle 16 duruşmaya girmelerine yasak getirildi.

Mahkeme Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atılması eylemi sanıkları Bayram Demir ve Seyhun Zayim'in tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Demir ve Zayim'in yurtdışına çıkışını yasakladı. Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'inde aralarında bulunduğu 29 tutuklu sanığın tahliye taleplerini oy birliğiyle reddeden Mahkeme heyeti duruşmayı 7 Mayıs 2012 günü saat 09.30'a erteledi.

Bu arada, Ergenekon ana davasında verilen tahliye kararlarının ardından Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 29'u tutuklu 108 sanık yer alıyordu. Ergenekon ana davasında toplam 8 farklı soruşturmaya ilişkin 8 farklı iddianame, tek dava olarak görülüyordu. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası'nda ise 32'si tutuklu 148 bulunuyordu. Bu davada da Ergenekon ana davasında olduğu gibi toplam 8 farklı soruşturma sonucu hazırlanan 8 farklı iddianame, tek dava olarak görülüyordu. 5 Nisan 2012 tarihinde birleştirilen İnternet Andıcı Davası ile İkinci Ergenekon Davası ilk kez 7 Mayıs 2012 tarihinde birlikte görülmeye başlanacaktı. Ancak Ergenekon ana davasının da bu davalar ile birleştirilmesi ile davada tutuklu sanık sayısı 61'e, toplam sanık sayısı ise 256'e yükselmiş oldu. Birleştirilen Ergenekonn davası, 7 Mayıs 2012 tarihinde bir arada görülmeye başlanacak. Her iki dava dosyasında yer alan iddianamelerin de karşılıklı dava dosyası sanıklarına birer suret verilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler