Ergene Havzası'ndaki kirliliğe dikkat çeken komisyon: "Trakya ciddi su sıkıntısı ile karşı karşıya"

Ergene Havzası'ndaki kirliliğe dikkat çeken komisyon: "Trakya ciddi su sıkıntısı ile karşı karşıya"

TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Ergene Havzası'nda incelemelerde bulundu. Ergene Havzası'ndaki kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden komisyon, önlem alınmazsa bölgede susuzluğun ve kuraklığın baş göstereceğini vurguladı.

Ergene Havzası'ndaki kirliliğe dikkat çeken komisyon:

TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Ergene Havzası'nda incelemelerde bulundu. Ergene Havzası'ndaki kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden komisyon, önlem alınmazsa bölgede susuzluğun ve kuraklığın baş göstereceğini vurguladı.

TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Trakya'da incelemelerini sürdürüyor. İlk olarak Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde Ergene Havzası'nda araştırmalar yapan komisyon bir takım raporlar hazırladı. Ergene Havzası'nda bulunan su kaynaklarını, dereleri, fabrikaları ve yerleşim birimleri ziyaret eden komisyon üyeleri, çevrede kirlilik araştırmasında bulundu. Yerel yöneticilerle bir araya gelen komisyon üyeleri milletvekilleri, su kirliliğinin önüne geçilmesi için bölge halkının görüşlerine başvurdu.

Ergene Havzası'nda kirliliğin hat safhaya ulaştığına dikkat çeken üyeler bir takım önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde incelemelerde bulunacak komisyon bir rapor hazırlayacak. Gün boyu Tekirdağ'da incelemelerini sürdüren komisyon son olarak Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti. Burada Vali Doğan ile bir süre sohbet eden milletvekilleri bir basın açıklaması yaptı.

TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk, gezi hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Geziler sonunda Ergene'deki kirliğe dikkat çeken Öztürk, Ergene'yi kanalizasyon akan bir yer olarak gördüğünü bildirdi. Ergene'ye sanayiden ve çevre yerleşim birimlerinden kirli suların aktığını belirten Öztürk, "Bu kirlilik için önümüzdeki dönemlerde ciddi yapılanmaya gitmek lazım. Eğer gerekli önlemleri almazsak, su bilançosunu doğru çıkarmazsak kuyularla ilgili gerekli önlemleri almazsak, tarımda ve konutlarda kullanılan suyu doğru yönlendirmezsek bu bölge ciddi su sıkıntısı ile karşı karşıya kalacak." dedi.

Ergene Havzası'ndaki kirlilikle ilgili alınması yapılması gerekenleri yerel yönetimlerden dinlediklerini kaydeden Öztürk, "Biz yerel yöneticilere önerilerde bulunduk. Burada iktidarı ve muhalefeti ile birleştiğimiz bir düşünce suyun yönetimini tekrar el birliği ile oluşturmamız lazım. Bu bölgede arıtma tesisleri yetmiyor. Bu bölgede çamur arıtmanın bir an önce yürürlüğe girmesi gerekir. Bu bölgede ciddi sanayi var. Burada yüzde 40 olarak tekstil sanayisinin suyu ciddi bir şekilde kullandığını görüyoruz. Buralarda artık suyun bedelinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Sanayiciden makul ölçülerde su bedelinin alınması gerekir. Hatta sanayici gerekli önlemleri alarak suları tekrar tekrar kullanmalı kanaatindeyiz. Bu incelemeler neticesinde bir rapor hazırlayacağız. Bu raporların takipçisi olacağız." dedi.

Ergene Nehri'nin normal bir dere değil atık suların aktığı bir yer olduğunu vurgulayan Öztürk, "Bu suların bazısı arıtılıyor bazısı ile arıtılmıyor. Burada kirlilik yükü bakımından baktığımızda su yöneltmeliğine göre dördüncü dereceden kirli su. Bu suyu tarımda kullanmanız mümkün değil. Bu suları başka yerde kullanmanız mümkün değil. Bu suların kaynaktan başlayarak ciddi arıtmalarının yapılması gerekir. Organize sanayi bölgelerinde ve diğer yerlerde ciddi arıtmaların yapılması lazım. Ciddi arıtmaların yapılması içinde denetleme izleme yaptırım mekanizmasının çok iyi yapılması lazım." dedi.

Öztürk, yeraltı sularının kirletilmemesi için denetimin ciddi olarak yapılması gerektiğini belirterek, ''Kaçak su kullanan fabrikalara izin verilmemesi gerekiyor. Arıtma tesisini kuran sanayicilere bazı kolaylıklar, avantajlar sağlanmalı. Suyu tahsis edenle denetleyen aynı olmamalı.'' dedi.