Ergani Söz Gazetesi Haberleri
Haberler » Güncel » Haber

Ergani Söz Gazetesi Haberleri

Ergani Söz Gazetesinin Diyarbakı'ın Ergani İlçesi ile ilgili haber ve fotoğraflari

Ergani Söz Gazetesi HaberleriTAŞ OCAKLARI SİT ALANLARINA KARŞI
ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Çayönü Kazıları İkinci Başkanı Doç. dr. Aslı Erim Özdoğan, Turizm anlayışının bize özgü olduğunu belirterek,'Her yıl turizmin patlayacağıdan' söz edilir yetkili ağızlardan. Reklam Kampanyaları da çok fena sayılmaz. Hemen geleneksel misafirperverliğimizi sergilemek için de hazırdır. Yalnız küçük bir nokta dışında, her şeyin kendi kişisel çıkarlarına uygun olmak şartıyla. Bir kaçz yıl önce AB/GAP toplantıları çerçevesinde GAP Bölgesi'ndeki turizm potansiyelinin nasıl değerlendirileceği ve katma değere nasıl dönüştürüleceği ve eldeki kaynakların ne şekilde değerlendirileceği ile ilgili bir toplantı vardı, Diyarbakır'da. Diyarbakırlıların en çok şikayet ettiği konu, çevre illerin özellikle Mardin, Batman-Hasankeyf, Gaziantep ile karşılaştırıldığında, turistlerin Diyarbakır'ı günü birlik ziyaret ettikleri, dolayısıyla turizm gelirlerinden yeterli payı alamadıklarıydı. Ben Diyarbakır'ın tanıtımının yetersiz olduğunu ve çevreye yeterli önem vermediklerini, özellikle temizlik konusunda sınıfı geçemediklerini söylemiştim. 1978 yılından beri Diyarbakır'da kazı çalışmalarına katıldığıma ve sık sık gelip gitmeye dayalı gözlemlerim göre, Diyarbakır çevresinin turizme yeterli katılmadığını, özellikle en iyi bildiğimiz Ergani İlçesinin potansiyelinin yüksekliğinden söz etmiştim' dedi.
HİLAR GÜN IŞIĞINA KAVUŞUYOR
Çayönü kazı ekibinin teklifi ile Diyarbakır Kültür Varlıkları Kuruma Kurulu tarafından sit alanı olarak ilan edilen Çayönü ve Hilar Mağaralarında başlatılan temizlik çalışmaları sürüyor. Arkeolog Şeref Yumruk başkanlığı'nda 25 kişilik ekip ile sürdürülen temizlik çalışmalarının 8 ay süreceği öğrenildi. Temizlik çalışmalarının ardından restorasyon çalışmaları başlayacak.

ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Çayönü Kazıları İkinci Başkanı Doç. dr. Aslı Erim Özdoğan ise, Ergani'deki mevcut potansiyeli değerlendirmek ve tahrip olmasını önlemek amacıyla Çayönü kazı ekibinin teklifi, Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun 10 Şubat 1990 gün ve 390 sayılı kararıyla 1990 yılında Çayönü, 1. derecede Arkeolojik Sit, Hilar doğal-arkeolojik sit ilan edildiğini söyledi.
ERGANİ- Diyarbakır Valiliği, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Ergani Tarihi Yerleri, Tarihi eserleri, kültürel Mirasları Koruma ve Yaşatma Derneği'nin işbirliği ile hazırlanan proje kapsamında Tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü'nde başlatılan temizlik çalışmaları büyük bir hızla sürdürülüyor. 25 kişilik kazı ekibinin yaptığı temizlik çalışması'nın 8 ayda tamamlanması bekleniyor. Temizlik çalışmasının ardından restorasyon çalışmasının başlatılacağı Tarihi Hilar ve Çayönü, daha sonra turizme kazandırılacak.

tarihi buluntular elde edildi
Temizlik çalışmaları sırasında Hilar Mağaralarının M.S. 1. YY tarihine rastlanırken, ele geçen buluntular özellikle Han Mağarasında iki Osmanlı dönemi'nde pişmiş topraktan yapılan Kandil ve pipo ile çanak çömlek parçalarına rastlandı.
Turizme açılıyor
Temizlik çalışmalarından sonra restorasyon projelerinin çiziminin yapılacağı öğrenilirken, bu çizimlerden sonra alanın turizme açılacağı öğrenildi.
40 merdivenli kuyu da proje kapsamına alınsın
Ergani Tarih Kültür Derneği Başkanı Ali Sargül, Hilarla aynı döneme rastlayan Kikan dağındaki Mağaralar ve 40 merdivenli kuyunun bu proje kapsamına alınması gerektiğini belirterek, 'Hilarla Kikan dağı arasına gezi yolları yapılması gerekir. Ergani'nin diğer tarihi yerlerinde aynı kapsama alınması gerekir. Çalışmlardan dolayı, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Valiliği'ne, Diyarbakır Arkeoloji Müzesine teşekkür ediyoruz. Bu arada, Ergani'deki tarihi Hükümet Konağı'nın da restorasyon çalışması kapsamına alınması gerekir. Bu konuda, defalarca gerek İl Valiliği'ne ve gerekse Kültür Bakanlığı'na başvurular yaptık. Ancak, bugüne kadar bir netice alamadık' dedi.
ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Çayönü Kazıları İkinci Başkanı Doç. dr. Aslı Erim Özdoğan ise, Ergani'deki mevcut potansiyeli değerlendirmek ve tahrip olmasını önlemek amacıyla Çayönü kazı ekibinin teklifi, Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun 10 Şubat 1990 gün ve 390 sayılı kararıyla 1990 yılında Çayönü, 1. derecede Arkeolojik Sit, Hilar doğal-arkeolojik sit ilan edildiğini söyledi.
**********************
TEMSİLCİ SEÇİMİ YAPILDI..
Ergani Belediyesi'nde Belediye-İş Sendikası temsilci seçimi yapıldı. Belediye toplantı salonunda yapılan seçime, iki liste halinde gidildi. Belediye-İş Sendikası Başkanı Vezir Perişan ve sendika yöneticilerinin hazır olduğu seçimde, Hikmet Talay ve Cuma Sarı temsilcilik için yarıştı. Oldukça çekişmeli geçen ve 44 işçinin oy kullandığı seçimde, Hikmet Talay 27 oy alarak, Belediye-İş Sendikası Ergani temsilcisi seçildi. Belediye-İş Sendikası Ergani Temsilcisi seçilen Talay, Ergani Belediyesi'nde çalışan işçilerin haklarını savunacağını ifade ederek, herkesin hak ve hukukunu elinden gelen tüm imkanları çerçevesinde koruyacağını söyledi.
****************
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİN'DE SEÇİM HEYECANI
Tüzük gereğince yılda bir kez yapılan Köylere Hizmet Götürme Birliği'nde Encümen Seçimi heyecanı yaşanıyor. Önümüzdeki hafta içinde yapılacak olan seçimlerin bir hayli çekişmeleri geçeceği öğrenilirken, İl Genel Meclis üyelerini seçmek için yarışacağı belirtildi. Yapılacak seçimler sonucunda 2 İl Genel Meclis üyesi ve 2 köy muhtarının üyelik encümeni olarak seçilecek.