Eren Keskin Eşcinsellere Destek İçin Bursa' Da

Eren Keskin Eşcinsellere Destek İçin Bursa' Da

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, Bursa'da Geçen Pazar Günü Yürüyüşleri Engellenen Eşcinsellere Destek Verdi. Dernek Binası Önünde Eşcinsellerle Birlikte Basın Açıklaması Yapan Keskin, Bursa Valiliği'ni Ve Polisi Protesto Etmek İçin Bursa'ya Geldiğini Söyledi.

Eren Keskin Eşcinsellere Destek İçin Bursa' Da
11.08.2006 21:52 | Son Güncelleme: 11.08.2006 21:52

İNSAN Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, Bursa`da geçen pazar günü yürüyüşleri engellenen eşcinsellere destek verdi. Dernek binası önünde eşcinsellerle birlikte basın açıklaması yapan Keskin, Bursa Valiliği`ni ve polisi protesto etmek için Bursa`ya geldiğini söyledi.

Bursa Valiliği`nin kapatılması için Cumhuriyet Savcılığı`na başvurduğu Travestileri, Transeksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma, Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği`nin (Gökkuşağı) geçen pazar günü yapmayı planladığı `1`inci Bursa Türkiye Eşcinseller Buluşması` adı altındaki yürüyüş, alanda toplanan Bursasporlu taraftarlarca engellenmişti. Ellerinde taş ve sopalar bulunan öfkeli grubun dağılmaması nedeniyle polis, güvenlik gerekçesini öne sürüp yürüyüşü ertelemişti. Gökkuşağı Derneği üyeleri ise kendilerini protesto eden grubun dağılmaması üzerine, dernek binasında yaptıkları basın açıklaması ile etkinliğe son vermişti.

Gökkuşağı Derneği Başkanı `Öykü` takma adlı Ömer Evren, yürüyüşten bir gün önce yaptığı basın açıklamasıyla kendilerine linç tehdidinde bulunduğunu iddia ettiği Bursasporlu Esnaflar Derneği Başkanı Fevzinur Dündar hakkında 100 bin YTL`lik tazminat davası açarken, eşcinsellere bir destek de İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin`den geldi. Gökkuşağı Derneği`nin Atatürk Caddesi`ndeki binasını ziyaret eden Avukat Eren Keskin, daha sonra bina önünde eşcinsellerle birlikte basın açıklaması yaptı.

Yürüyüş günü Bursa`da polisinin sergilediği tavrın, şiddeti cesaretlendirecek, hatta destekleyecek şekilde olduğunu öne süren Keskin, şunları söyledi: ¨Türkiye`de erkek egemen militarist şiddet ve linç politikalarına sık sık rastlanıyor. Bu politikalar devletle bağlı olarak gelişiyor. Linç kültürü uygulayıcılarına destek olmak, onları engellememek cinsiyetçi, ırkçı, milliyetçi bireylerin önünü açmaktadır. Tehlikeli bir biçimde geliştirilen bu tarz, toplumsal bir politika haline getirilmektedir. Cinsel kimlikler ve yönelimler arasında dayatılan ayrımcı politikalara karşı çıkmak demek, aynı zamanda militarizme, ırkçılığa, milliyetçiliğe ve şovenizme karşı çıkmak anlamına gelir. İşte bizler Bursa`da kendilerine yönelik saldırgan politikalara karşı çıkmak amacıyla son derece demokratik bir biçimde yürüyüş düzenlemeyi amaçlayan eşcinsel ve travestilere yönelik şiddeti protesto etmek üzere buradayız. Bizler burada hem bu şiddet uygulayıcılarına, hem de onları destekleyen Bursa`daki polisi ve Bursa Valililiği`ni protesto ediyoruz¨

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title