Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Coşkun: Yeni Bölümler Türkiye'nin İhtiyacına Göre Belirlenecek

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Coşkun: Yeni Bölümler Türkiye'nin İhtiyacına Göre Belirlenecek

Zonguldak Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Coşkun, 2009-2010 Eğitim-öğretim Yılının Başlamasının Ardından Değerlendirmede Bulundu. Dekan Coşkun, Yeni Açılacak Olan Bölümlerin Türkiye Genelinde İhtiyaç Duyulan Meslekler Üzerine Olması İçin Uğraş Verdiklerini Söyledi.

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Coşkun: Yeni Bölümler Türkiye'nin İhtiyacına Göre Belirlenecek

Zonguldak Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Coşkun, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından değerlendirmede bulundu. Dekan Coşkun, yeni açılacak olan bölümlerin Türkiye genelinde ihtiyaç duyulan meslekler üzerine olması için uğraş verdiklerini söyledi.

Zonguldak Karaelmas Ün iversitesi (ZKÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Coşkun, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından değerlendirmede bulunarak bu yıl öğrenci sayılarından artış olduğunu söyledi. Okul Öncesi Öğretmenliği ile İlköğretim Matematik Öğretmenliği programlarına 40 kadar öğrenci almak için başvuruda bulunduklarını belirten Coşkun, başvurularının kabul edildiğini söyledi.

Coşkun, "Eğitim Fakültemiz iki ayrı binadan oluşmaktadır. Bir tanesi Kepez'de diğeri kampus alanında. Bu alanda bir de çok amaçlı kapalı spor salonumuz bulunmakta. Toplam 27 dersliğimiz, 3 bilgisayar laboratuarımız ve bir toplantı salonumuz bulunmaktadır. Toplam bin 100 civarında öğrencimiz var. Bundan iki ay önce Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'ne öğrenci almaya başladık. Bu sene öğrenci sayımız arttı. Ağustos ayı içinde Yüksek Öğretim Kurumu'na yeniden başvuruda bulunarak stratejik planımız çerçevesinde Okul Öncesi Öğretmenliği ile İlköğretim Matematik Öğretmenliği programlarına da 40 kadar öğrenci almak için başvurduk. Bu başvurumuz kabul edildi. Dolayısıyla önceki gün itibariyle başlamış olan ek kontenjanla bu bölümlerimize öğrenci almaya başlayacağız. Dolayısıyla bu sene itibari ile ek 80 öğrenci daha gelmiş olacak. Bilindiği üzere fakültemizde üç bölüm mevcuttu şu ana kadar Türkçe, Sınıfı Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bu bölümlerin yanı sıra bu sene itibariyle Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği programları da öğrenci kabul etmeye başladı. Böylece program bazında yüzde 100 bir artış gerçekleştirmiş bulunuyoruz." dedi. Dekan Coşkun, Eğitim Fakültesi olarak ÖSYM'nin ilçe temsilciliğini de yürüttüklerini kaydederek, fakülte olarak yaptıkları diğer çalışmaları da şöyle dile getirdi: "ÖSYM ile ilgili olan bütün yazışmalarda aynı zamanda fakültemiz ukdesinde yürümektedir. Öğrenci alımında Yüksek Lisans Programlarımız da bulunmaktadır. Yüksek Lisans Programlarımız da toplam 165 öğrenci kabul etmekteyiz. Yaklaşık olarak bin 300 civarında fakültemizde öğrenci görmektedir. Fakültemiz bünyesinde mevcut 35 öğretim elemanımız bulunmakta. Bunlardan bir tanesi doçent, 16 tanesi yardımcı doçent ve bir profesör yer almaktadır. 12 araştırma görevlimiz mevcuttur. Öncelikli olarak fiziki imkânlarımızı geliştirip ve öğretim elemanı sayısını artırmak temel hedefimiz. Bu şekilde hedeflediğimiz, ülkemizin ihtiyacı olan diğer bölümlere öğrenci almak planlaması yapmaktayız. Bunlarda stratejik planlarımız da bulunmaktadır. Bizim öğrencilerimize yönelik etkinliklerimiz sadece Ereğli-Zonguldak çevresinde kalmayıp aynı zamanda tüm Türkiye genelinde de devam etmektedir. Bu amaçla 19 Mayıs'ta startını verdiğimiz 'Baş Öğretmen Atatürk ve Biz Öğretmenler' isimli kompozisyon yarışması tüm Türkiye genelinde büyük bir ilgi uyandırdı. Çok sayıda başvuru oldu. Jüri üyeleri arasında Ankara Üniversitesi'nden ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nden değerli eğitim üyeleri bulunmaktadırlar. Onların yaptıkları değerlendirme sonuçları bu ay içerisinde tamamlanacak ve 29 Ekim tarihinde bunun sonucu paylaşacağız. 10 Kasım'da da ödül törenimiz olacak."

Prof. Dr. Erdal Coşkun, fakültenin artan öğrenci sayısını kaldırabilecek durumda olduğunu belirtti. Yeni öğrencilerin gelmesi ile birlikte mevcut binaların yetersiz kalacağını dile getiren Ereğli eğitim Fakültesi Dekanı Erdal Coçkun, yeni açmayı düşündükleri bölümleri, Türkiye'nin ihtiyacı olan mesleklerden seçmeye çalışacaklarını söyledi. Coşkun açıklamasında "Öğrenci aldığımız zaman öncelikle birinci sınıftan başlanılıyor. Birinci sınıf olması nedeniyle şuandaki fiziki imkânlarımız bunu kaldırmaya yeterli. Ancak, 4 yıl eğitim göreceklerini düşündüğümüz zaman ilerleyen yıllarda mutlaka ihtiyacımız olacak. Tabi bu ihtiyacı da Ereğli olarak hep beraber karşılamak durumunda olduğumuzu düşünüyorum. Biz sadece bir kurum olarak Ereğli'de bir hizmet veren kurum olarak kalmıyoruz. Ülkemizin ihtiyaçlarını dikkate alarak bölümler açıyoruz. Ülkenin 4 bir köşesine gidecek öğrencileri burada yetiştiriyoruz. Onun için herkesin desteğini büyüyebilmek, gelişebilmek adına memnuniyetle karşılarız." diye konuştu. Erdal Coşkun, ilçedeki yurt sayısının yeterli olduğunu belirterek, ileride artan öğrenci sayısına göre ihtiyaç duyulabileceğini sözlerine ekledi. (CİHAN)