Ereğli'deki Diyaliz Merkezinde Hastalara Hepatit C Bulaştığı İddiası

Ereğli'deki Diyaliz Merkezinde Hastalara Hepatit C Bulaştığı İddiası

Konya'nın Ereğli İlçesinde Bulunan Özel Bir Diyaliz Merkezinde Tedavi Gören Hastalara Hepatit C Hastalığı Bulaştığı İddiası Üzerine Konya İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından Yapılan Soruşturmanın Sonucu Açıklandı. Buna Göre Merkeze Gelen 10 Hastaya Tedavi Gördükleri Merkezde Hepatit C Virüsü Bulaştığı Belirlendi.

Ereğli'deki Diyaliz Merkezinde Hastalara Hepatit C Bulaştığı İddiası

Konya'nın Ereğli ilçesinde bulunan özel bir diyaliz merkezinde tedavi gören hastalara Hepatit C hastalığı bulaştığı iddiası üzerine Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturmanın sonucu açıklandı. Buna göre merkeze gelen 10 hastaya tedavi gördükleri merkezde Hepatit C virüsü bulaştığı belirlendi.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ereğli ilçesinde hizmet veren özel bir diyaliz merkezinde tedavi gören hastalara Hepatit C virüsü bulaştığı iddia edilmiş ve hastalar merkez hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Olay üzerine harekete geçen Konya İl Sağlık Müdürlüğü, merkezde tedavi gören hastalardan kan örnekleri almış ve incelenmeleri için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne göndermişti. Yapılan incelemede merkezde toplam 50 hastanın diyalize girdiği ve bunlardan 6 tanesinin daha önceden Hepatit C virüsü taşıdığı belirlenirken, diyaliz merkezinde tedavi görmeden önce Hepatit C virüsü taşımayan 10 hastanın tedavi sonrası bu hastalık virüsünü taşıdığı tespit edildi. Durumundan şüphelenilen 5 hastanın ise tetkiklerinin devam ettiği bildirilirken, olay sonrası diyaliz merkezinin kapatıldığı ve ruhsatının iptal edildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca hastalığın nasıl ve nereden bulaştığının incelenmesinin ardından sorumlular hakkında gerekli ceza-i işlemin başlatılacağı da belirtildi.

(MÇ-FM)

08.11.2007 17:58 TSİ