Erdoğan: Zorlanarak Bir Yerlere Çekilmek İsteniyor

Erdoğan: Zorlanarak Bir Yerlere Çekilmek İsteniyor

Erdoğan, 'Bazı Kesimlerin Ergenekon Operasyonu Kapsamındaki Son Gözaltıları AK Parti'ye Açılan Kapatma Davasıyla İlişkilendirmesiyle' İlgili Olarak Şu Yorumu Yaptı:

Erdoğan: Zorlanarak Bir Yerlere Çekilmek İsteniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''bazı kesimlerin Ergenekon Operasyonu kapsamındaki son gözaltıları AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilişkilendirmesiyle'' ilgili olarak, ''Zorlanarak, bir yerlere çekilmek isteniyor. Peki o zaman benim partimin kapatılmasını ben niye önleyemiyorum? O kadar muktedirsem, o zaman partimin kapatılması davasını önlerdim'' değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, ''böyle bir iftirayla yargıyı ve yürütmeyi karşı karşıya getirmenin, zan altında tutmanın çok yanlış olduğunu'' ifade ederek, ''Yargı görevini yapmıştır. Olay budur'' dedi.

Bosna-Hersek'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan bir gazetecinin ''Görüşmenizde ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Afganistan'a yönelik Türkiye'den ek asker talebi oldu mu? Türkiye Afganistan'daki asker sayısı artırmayı planlıyor mu? Parti kapatmayı zorlaştıracak anayasal düzenleme planlıyor musunuz? Eğer mutabakat olmazsa referanduma götürmeyi düşünür müsünüz?'' şeklindeki sorularına şu karşılığı verdi:

''Önce birinci sorunuzun cevabını vereyim. Arkadaşlar, böyle bir talep olmamıştır. İnşallah kayıtlarınıza böyle girer, bundan sonra bunun üzerinde tekrar spekülasyonlar olmaz.

İkincisine gelince, bununla ilgili olarak yasama organı hangi hakka sahipse, bu hakkı her zaman için yerine getirir. Şu anda böyle bir adım atılır mı, atılmaz mı, bu konularla ilgili olarak demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti içinde meydana gelmiş bir durum oldu ve bu durumla ilgili olan tarafların atması gereken adımları, şüphesiz ki yasama organı düşünür. Bu adımı atar veya atmaz, bunu önümüzdeki günler gösterecektir. Şu anda arkadaşlarım çalışmaların içindedir. Bu çalışmalar sürmektedir.''

Kaynak: AA