Merkel: Türkiye'nin AB Üyeliğiyle İlgili Tereddütlerim Var - Haberler
Haberi Paylaş

Merkel: Türkiye'nin AB Üyeliğiyle İlgili Tereddütlerim Var

Merkel: Türkiye'nin AB Üyeliğiyle İlgili Tereddütlerim Var
Haberler.Com - Haberler | Güncel

Alman Şansölyesi Merkel, Başbakan Erdoğan'la düzenlediği ortak basın toplantısında "Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili tereddütlerim var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berlin'de bir araya geldiği Alman mevkidaşı Angela Merkel'le ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında 2 lider arasında zaman zaman ilginç diyaloglar da yaşandı. Başbakan Erdoğan, yeni yıl tatilinde kaza geçirdiği için basın toplantısına koltuk değnekleriyle çıkan Merkel'e "Kendisini ilk fırsatta geçirdiği kazanın tesiri geçtikten sonra ülkemize bekliyoruz" diyerek davette bulundu.

Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili soruya da yanıt veren Merkel " Türkiye'nin tam üyeliğine yönelik belli tereddütlerim var. Eleştirel bir bakış açım var. Ama bu süreç ucu açık bir süreçtir. Biz de bu sürecin ilerlemesini istemekteyiz." dedi.

Merkel'in açıklamalarından satırbaşları;

"TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİYLE İLGİLİ TEREDDÜTLERİM VAR"

Hukuk sistemiyle ilgili aramızda görüşmeler oldu. Adalet bakanlarımızın birbirleriyle görüşmesi, yargının bağımsızlığı. Hakimlerin savcıların seçimi bütün bu noktaları ele aldık. Son yıllarda Türkiye'de reformlar üzerine konuştuk. İkili ilişkilerimizde her zaman daha iyi hizmetleri destekliyoruz. Türkiye'nin tam üyeliğine yönelik belli tereddütlerim var. Eleştirel bir bakış açım var. Ama bu süreç ucu açık bir süreçtir. Biz de bu sürecin ilerlemesini istemekteyiz. 23 ve 24. fasılların açılması ve adımların atılmasını destekliyorum. Türkiye'de seçimlerin olacağını da tabi ki görüştük ve Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı olan insanların cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için destek vereceğimizi de görüştük. Kendilerinin oy hakkını Almanya'da kullanabilmeleri için destek sağlayacağız. Türk vatandaşı olarak, oy kullanma haklarının olması gerekiyor.

"ÇİFTE VATANDAŞLIĞI SAVUNUYORUZ"

Ama Almanya'da yaşayan ve Alman vatandaşlığı olan ya da çifte vatandaş olanlar ve Türk kökenli olanlar açısından, ben onların şansölyesi olarak onları hissediyorum. Bütün Almanya'da yaşayan insanların şansölyesi olarak kendimi hissediyorum. Çifte vatandaşlığın korunmasını kabul ediyoruz. Kendilerinin iki vatandaşlık arasında tercih etme zorunda kalmalarını değil, ikisini de sürdürebilmelerini istiyoruz.

"ÇOK REEL BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Terörle mücadele konusunu görüştük. Çok reel bir sorunla karşı karşıyayız. Söz konusu olan müsteşarların aralarında görüşmelerini karara bağladık. Dış politika üzerine konuştuk. Özellikle de Suriye. Türkiye çok büyük katkıda bulunuyor. Özellikle mültecilerle ilgili. Almanya'nın Suriye'den mültecileri kabul ettiğini görüştük. 700 bin mülteci Türkiye'de barınmaktalar. Sayın devlet bakanı ve uyum bakanım ve kalkınma bakanımın yöreye ziyarette bulunması, bu mülteci kamplarını gezmelerini, daha sonra Almanya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyareti öncesi iyi olacağını düşünüyorum.

"İNSANLARIN ÇOK ACI DURUMDA OLDUKLARINI KONUŞTUK"

Özellikle insani açıdan inanılmaz bir trajedi yaşandığını, bu alanda adımların atılması gerektiğini maalesef Cenevre'de insani çözüm açısından dilediğimiz ilerlemenin kaydedilmemiş olduğunu görmekteyiz. Rusya Çin ve İran ile ilgili temasların sürdürülmesi gerekiyor. İnsanların çok acı durumda olduklarını konuştuk. Her iki ülkenin insanları arasında çok yoğun bağlar bulunmaktadır. Çok sayıda Türk kökenli insan Almanya'da yaşamaktadırlar. Ziyaretinizden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Başbakan eErdoğan'ın açıklamasından satırbaşları;

"SURİYE KONUSUNU GÖRÜŞTÜK"

Mevkidaşım Merkel ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Suriye konusunu enine boyuna ele alma fırsatımız oldu. Neler yapıldı, neler yapılabilir bunları görüşme imkanımız oldu.

"ÜLKEMİZE BEKLİYORUZ"

Kendisini ilk fırsatta geçirdiği kazanın tesiri geçtikten sonra ülkemize bekliyoruz.

11 TÜRK KÖKENLİ PARLAMENTER

Almanya'da yaşayan 3 milyon nüfuslu Türk toplumunun çeşitli sorunları var. Bunları aramızda görüştük. Federal Parlamento'da 11 Türk kökenli parlamenterin yer alması bu seçimlerin önemli yanıdır diye düşünüyorum. Bu siyasetçilerin başarı öyküleri genç nesillere de örnek olacaktır

"ALMANYA'DAKİ TÜRKLER OY KULLANACAK"

En önemli beklenti seçimlerde oylarını kullanabilme konusuydu. 7 ayrı noktada artık cumhurbaşkanlığı seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacak. Oy kullanma yerleri, salonlar ve 4 gün devam edecek her turda böyle bir imkan olacak.

"30 MART'TA YEREL SEÇİMLER VAR"

Aramızda ilişkiler o kadar ileri derecedeki biz burada, onlar da Türkiye'de neler oluyor takipte. 30 Mart'ta yerel seçimler var. Özelliği kim nereye belediye başkanı olacak değil hangi siyasi parti ne kadar oy alacak? Bu test olacak. Partim 3 genel seçim yaşadı, trendi devamlı arttı. Yerel seçimler ve referandumlar da öyle. Bu yerel seçimden de başarıyla çıkacağımıza inanıyorum.

"ALMANYA'DAN FUTBOLCU ALIYORUZ"

Almanya'da hakikaten entegrasyon noktasında bir sıkıntı yaşanmıyor. Türkiye'deki futbol takımlarının menajerleri Alman liglerini izliyor ve buradan transfer yapıyor. Bu çok önemli bir durum

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadeledeki ortak kararlılığımızı teyit ettik.

"İLK SIRADA ALMANYA VAR"

Yatırımlar ve turizm noktasında aramızda önemli bir ilişki var. Gelen turist sayısında Almanya birinci sırada. Yerleşik nüfusta ise Norveç'i geçti Almanya. İlk sırada.

2014 TÜRK-ALMAN BİLİM YILI

2014 aynı zamanda Türk-Alman bilim yılı ilan edildi. Aramızda Türk-alman Üniversitesi var. Ve Beykoz yerleşkesinde lisans ve lisansüstü öğrenci alımına başladı.

PATRIOT VE AB TEŞEKKÜRÜ

K. Maraş'taki Patriotlar konusunda sürenin uzatılması konusunda Alman yönetiminin aldığı karar yüzünden teşekkür ediyor. AB sürecine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Yargı ve temel haklar, adalet ve özgürlük konusundaki 2 faslın açılmasının önem ifade ettiğine inanıyorum. Bunu da öyle sanıyorum başaracağız. Şansölyenin bu konudaki desteğine ihtiyacımız var.

GERİ KABUL ANLAŞMASI

Şansölye geri kabul anlaşmasını imzalamamızın ardından vize muafiyeti konusunda Almanya'nın yapıcı bir şekilde adımlar atmaya devam etmesini istiyoruz. 

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan, Angela Merkel, Almanya, Türkiye, Güncel, Haber

title