Erdoğan ve Barzani, Toplu Açılış Törenine Birlikte Katıldı

Erdoğan ve Barzani, Toplu Açılış Törenine Birlikte Katıldı

Erdoğan ve Barzani, Toplu Açılış Törenine Birlikte Katıldı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da toplu açılış töreninin yapılacağı alana IKBY Başkanı Mesut Barzani ile Başbakanlığa ait otobüsle geldi.

Erdoğan ve Barzani, toplu açılış törenine katıldı - detaylar - DİYARBAKIR

Diyarbakır - Başbakan Erdoğan, toplu açılış töreninin yapılacağı alana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Başbakanlığa ait otobüsle geldi. Yol boyunca halkı selamlayan Erdoğan ve Barzani, tören alanındaki platforma çıkarak meydandakileri selamladı.

Diyarbakır Kantar Kavşağındaki toplu açılış törenine Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mevlüt Çavuşoğlu, Güldal Akşit, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Diyarbakır ve çevre illerin milletvekilleri, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç da katıldı.

Açılışın yapıldığı alana asılan "Selahaddin'in torunları, asrın fatihini selamlıyor. Yürek yüreğe, omuz omuza yürüyerek", "Bir daha kardeş kanı akmasın diye, bir daha anneler ağlamasın diye zehirse zehri biz içeriz" yazılı pankartlarla, anlamı "gün bir olma, gün kardeşlik günü" olan Kürtçe dövizler ile Rum süresi 22. ayetindeki "Göklerin ve yerin yaratılması dillerimizin ve renklerimizin farklı olması da O'nun ayetlerindendir" ifadelerinin yer aldığı pankartlar dikkati çekti.

Sanatçılar Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses, alana birlikte gelerek, protokoldekileri selamladı. Perver ve Tatlıses'in düetinde Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Arınç, göz yaşlarını tutamadı.

Erdoğan, konuşmasının ardından IKBY Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Yardımcıları, bakanlar ve protokoldekiler, kurdeleyi kesmek için platforma çıktı.

Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır'ın şahsında, tüm bölgeye, birliğimizin, beraberliğimizin ve tüm ülkemizin barışına vesile olsun diyorum. Allah yar, yardımcımız olsun diyorum. İnşallah gelecek çok daha güzel olacak, çok daha iyi olacak, aydınlık olacak" diyerek kurdeleyi kesti.

-mesut barzani

-toplu açılış

-emine erdoğan

-beşir atalay

-bülent arınç

Erdoğan ve Barzani, Toplu Açılış Törenine Birlikte Katıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title