Erdoğan: "Türkiye'nin Üyeliği Küresel Barış İçin Fırsat"

Erdoğan: "Türkiye'nin Üyeliği Küresel Barış İçin Fırsat"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB Üyeliğinin Hem Avrupa ve Türkiye, Hem de Küresel Barış İçin Büyük Bir Fırsat Olduğunu Söyledi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem Avrupa ve Türkiye, hem de küresel barış için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonunda kendisi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel onuruna verilen iftar yemeğine katıldı.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, ''Bu iftar yemeğinde bir araya gelerek medeniyetler çatışması gibi felaket senaryolarını ısrarla savunanlara en güzel cevabı vermiş oluyoruz. Bugün dünyamız kültürel ve dini farklılıklar temelinde kamplara bölünmeye çalışılıyor. Farklı din ve kültüre sahip halklar arasında ortaya çıkan diyalog eksikliği, aşırı uçlar tarafından istismar ediliyor. Özellikle böyle bir dönemde başta biz siyasiler olmak üzere dini liderler ve bütün kanaat önderlerinin birbirini dışlamak yerine söz ve davranışlarıyla dünya barışına katkıda bulunmaları gerekiyor.''

Erdoğan ''AB projesinin amacının Avrupa'yı güçlü ve etkili bir küresel aktör haline getirmek olduğunu'' belirterek şunları söyledi:

''Türkiye bu amaca çok ama çok önemli katkılar yapma imkanına sahiptir. Türkiye'nin AB üyeliği hem taraflar, hem de küresel barış için büyük bir fırsattır. Zira her şeyden önce bütün dünyaya farklı dini inanç ve gelenekleri küresel değer ve ilkelerle bağdaştırmanın mümkün olduğunu gösterecektir. Bu birliktelik medeniyetler ittifakının da somut örneklerini teşkil edecektir.''

Kaynak: AA