Erdoğan: "Tezkere Bayram'dan Sonra Meclis'e Gelecek"

Erdoğan: "Tezkere Bayram'dan Sonra Meclis'e Gelecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sınır Ötesi Operasyon Konusunda Bir Yıllık Bir Süreyi Kapsayan Yetki Tezkeresi Almak İstediklerini Belirterek, "Bizim Şu Andaki Çalışmamız (Tezkere) Büyük Bir İhtimalle Bayram'dan Sonra Meclis'e Gelecek" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi operasyon konusunda bir yıllık bir süreyi kapsayan yetki tezkeresi almak istediklerini belirterek, "Bizim şu andaki çalışmamız (tezkere) büyük bir ihtimalle Bayram'dan sonra Meclis'e gelecek" dedi.

Erdoğan, CNN Türk Televizyonu'nun canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı.

Erdoğan, alçakça saldırılar neticesinde kaybedilen askerler ile vatandaşlar olmasının kendilerini "derinden üzdüğünü" belirterek, şöyle konuştu:

"Sınır ötesi operasyonlar, duygusallık zemininden uzak hareketlerdir. Bunun Siyasi, askeri, diplomatik boyutu var. Biz gerek seçim öncesi, gerek de şu anda bu hassasiyet içinde bu çalışmayı sürdürüyoruz. Bu işin bir takvimi var.

Gerek Irak'taki gelişmeler, Irak kendi içinde rahat değil. Öbür taraftan, dünyada bir çok gelişmeler, özellikle Orta Doğu'daki gelişmeler, bir taraftan da Ermeni tasarısı var. Çünkü bu konunun ABD boyutu da var var. Bu hassasiyetler içinde bugüne kadar sabrettik.

Tabii burada özellikle de halkımızda oluşan bir hava var. Yani bir sınır ötesi operasyon ne getirir, ne götürür..."

Bugüne kadar Irak'a 24 sınır ötesi operasyon yapıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, "Bunlardan Netice alınmış mı diye değerlendirildiğinde pek bir netice alındığı söylenmiyor. Bu gerçekleri de tabii görmemiz lazım. Bunları da değerlendirmek suretiyle bu adımları atıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tüm bu değerlendirmeleri yapmak suretiyle, şu anda biz böyle bir operasyonun, önce Meclis'ten tezkereyi geçirmek suretiyle yetkisini alalım diyoruz. Bu yetki bizim elimizde bulunsun... Bizim çalışmamız büyük ihtimalle bayramdan sonra Meclis'e gelecek. Yarın meclis'e gönderilebilir. Şu anda son şeklini veriyorlar, ben de göreceğim ondan sonra göndereceğim. Bu arada Dışişlerindeki arkadaşlarımızı da muhalefeti bilgilendirmek için görevlendireceğim. Belki Bayram'dan sonra belki bu arada olabilir. Bu değerlendirmelerden, bilgilendirmelerden sonra da hemen Bayram'dan sonra da bununla ilgili yetkili alalım.

Bayram ertesinde çıkaracağımız bu kararla birlikte yetkiyi Meclis'ten almış olalım, bunu da sınırlı almayı düşünüyoruz. Zaman itibariyle bir yıllık bir tezkereyi öngörüyoruz. Bir yıl içinde biz bu yetkiyi gerektiği anda gerektiği şeklinde hemen güvenlik güçlerimize bu noktada verip..."