Erdoğan Terörü Kucakladı - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan Terörü Kucakladı

Erdoğan Terörü Kucakladı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

ABD'deki Etkin Yahudi Lobisi B'nai B'rith'ın Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Başbakan Erdoğan'ı Türkiye'deki Yahudi Aleyhtarlığı Gösterilerinin Yarattığı Hasarı Onarmaya Çağırdı.

ABD’deki etkin Yahudi lobisi B’nai B’rith’ın Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Başbakan Erdoğan’ı Türkiye’deki Yahudi aleyhtarlığı gösterilerinin yarattığı hasarı onarmaya çağırdı.

Mariaschin, "Hamas’ı destekleyen açıklamalar, bu terör örgütünün kucaklandığını görmek, bir terör örgütüyle özdeşleşmek bizim için çok korkunç bir sürpriz oldu" dedi.

ABD’nin etkili Yahudi lobisi, Türkiye’deki Yahudi düşmanlığı zehirinin sokaklara taştığını, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın buna karşı harekete geçmek yerine terör örgütü olan Hamas’ı kucakladığı eleştirisinde bulundu.

1800’lü yıllardan beri Yahudi düşmanlığı ile mücadele eden ve birçok ülkede faaliyetlerde bulunan ’B’nai B’rith’ yetkilileriyle 2005 yılındaki ABD ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan da görüşmüştü. Kuruluşun Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Erdoğan ve diğer Türk liderlerini, son haftalarda Türkiye’de yaşanan Yahudi aleyhtarlığı gösterilerinin yarattığı derin hasarı ve acıyı onarmaya çağırdı.

Hamas bir terör örgütü

Mariaschin, "Evet, Yahudi düşmanlığı global bir fenomen. Ama, bu olayların Türkiye gibi Yahudi cemaatin tüm toplum ile saygıdeğer ilişkiler içinde yaşadığı bir ülkede meydana gelmesi çok derin bir rahatsızlık verdi" dedi. Türkiye’nin dünyada bir yeri ve konumu bulunduğunu belirten Mariaschin, Hamas’ın bir terör örgütü olduğunu, sivilleri katlettiğini ve BM üyesi olan İsrail’i imha etmeyi hedeflediğini kaydetti. Mariaschin şöyle konuştu:

Ya Türklere yapılsa

"İsrail ile görüş ayrılığının bulunmasını normal karşılarız. Ancak, Hamas’ı destekleyen açıklamalar, bu terör örgütünün pozisyonunun onaylandığını ve kucaklandığını görmek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı adımları ve bir terör örgütüyle özdeşleşmek bizim için çok korkunç bir sürpriz oldu. Özellikle, Türkiye, terörün ne kadar yıkıcı olduğunu, terör örgütlerinin neler yaptığını ilk elden ve çok iyi bilen bir ülke."

Mariaschin, Yahudilerin, Türkiye’yi hep baskıdan kaçıp gittikleri bir ülke bildiklerini, ancak yaşanan son olaylarda duyguların vahşileştiğini ve zehirin sokaklara aktığını belirtti. Mariaschin, "Türklerin bulunduğu bir kentte birileri bir dükkana tabela asıp ’Burada alışveriş yapmayın sahibi Türk’ dese siz ne düşünürsünüz?" diye sordu.

Liderler adım atsın

Mariaschin, "ABD’de bizler hep Türkiye’nin yanında ve destekçisi olduk. Ama, Türkiye’de Yahudiler kendilerini tehdit altında hissediyor. Ortada büyük incinme ve acı var. Sorumlu Türk liderlerin atması gereken adımlar bulunuyor" diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre, ABD yetkilileri de, İsrail’in Gazze’deki operasyonu sırasında Türkiye’de yapılan gösterilerde sergilenen Yahudi düşmanlığı konusunu Türk makamlarının dikkatine getirdi.

Yahudi cemaati korkuyor

Hürriyet’e adının açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD’deki bir başka Yahudi kuruluşunun yetkilisi ise "Eskisi gibi Türkiye’ye yardımcı olmamız pek beklenmemeli" dedi. Aynı yetkili, Erdoğan ve bazı bakanların yaptıkları açıklamalarla olayları körüklediğini de savundu. Bu yetkili, "Yahudi cemaati büyük bir korku içinde. Türkiye’yi terk etmeyi düşünenler bile var" dedi.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

ABD'deki Etkin Yahudi Lobisi B'nai B'rith'ın Başkan Yardımcısı Daniel Mariaschin, Başbakan Erdoğan'ı Türkiye'deki Yahudi Aleyhtarlığı Gösterilerinin Yarattığı Hasarı Onarmaya Çağırdı.

title