Erdoğan: "Terörle Mücadelede İşbirliği Üzerinde Durduk"

Erdoğan: "Terörle Mücadelede İşbirliği Üzerinde Durduk"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile Görüşmesinde Öncelikle Terörle Mücadelede İşbirliği Üzerinde Israrlı Bir Şekilde Durduklarını Belirterek, "Terör Örgütüyle Mücadelede Atılabilecek Ortak Adımlar Üzerinde Durduk" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesinde öncelikle terörle mücadelede işbirliği üzerinde ısrarlı bir şekilde durduklarını belirterek, ''Terör örgütüyle mücadelede atılabilecek ortak adımlar üzerinde durduk'' dedi.

Erdoğan, ele alınan konularda yaklaşımlarının büyük ölçüde örtüştüğünü bir kez daha memnuniyetle gördüğünü ifade ederek, ziyaretin hem zamanlama hem de içerik bakımından çok yararlı olduğunu bildirdi.

Erdoğan, ABD Başkanı Bush ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

''Terörle mücadelede işbirliği ve özellikle terör örgütünün ülkemizdeki bugüne kadar meydana getirmiş olumsuzluklar noktasında alınmakta olan yolu, mesafeyi artık soyuttan somuta taşıma noktasında neler yapabileceğimizi konuşma fırsatı bulduk'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''AB, Kıbrıs, Irak, İran, Orta Doğu, çeşitli ikili ve bölgesel konuları ele aldık. ABD'nin bu konulardaki görüş ve yaklaşımlarını en üst düzeyde dinleme fırsatı bulduk. Bu arada ben de bu konularla ilgili olarak görüşlerimi bir kez daha sayın Başkan ile paylaştım. Ele aldığımız konularda yaklaşımlarımızın büyük ölçüde örtüştüğünü bir kez daha memnuniyetle gördük. Ülkelerimizi ilgilendiren konularda yakın işbirliğimizi artırarak sürdürmeyi kararlaştırdık. Bu çerçevede öncelikle terörle mücadelede işbirliği üzerinde ısrarlı bir şekilde durduk. Terör örgütüyle mücadelede atılabilecek ortak adımlar üzerinde durduk.

Kıbrıs sorununun mevcut durumu ve çözümü hakkındaki düşüncelerimi kendilerine aktardım. Ayrıca AB'ye üyelik müzakerelerimiz hakkında da bilgi verdim.''

Erdoğan, bir gazetecinin ''Başkan Bush'la birlikte ortak teröre karşı kararlılığınızı vurguladınız ve bu konuda ileri adımlar atılacağını söylediniz. Bu konuda acaba özellikle Kuzey Irak'ta PKK terörünün bitirilmesi konusunda bir planlama ve takvim belirlendi mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Terörle mücadelede bir takvim açıklanmaz. Çünkü terör mücadelesi bir operasyondur ve bu operasyonunun takvimi, sadece bu operasyonu yapanlarca bilinir. Temennimiz o dur ki terör örgütü silahını süratle bıraksın ve terör noktasındaki sıkıntıları insanlık adına hep birlikte mutlu bir sona kavuşturmuş olalım.''

Başbakan Erdoğan, ''Başkan Bush ve heyetini, PKK meselesinin Türkiye için taşıdığı hayatiyeti kavramış gördünüz mü? Ve Bush, Kuzey Irak'taki PKK varlığına son verme yönünde somut, elle tutulur adımlar için teminat verdi mi?'' şeklindeki soruya da Erdoğan, şu yanıtı verdi:

''Bu konuda Sayın Başkan'ın bir defa ben kararlılığını gördüm. Tabi bizim arzumuz; Şu an da atılmış olan adımın süratle neticesini vermesidir. 'Terörle mücadelede benim başından itibaren tavrımı uluslararası boyutta biliyorsunuz' dediler ve biz de 'bu uluslararası kararlılığınızı bölgemizde de özellikle görmek istiyoruz, ülkemiz de görmek istiyoruz.' dedik.''

Kıbrıs ve Fener Rum Patrikhanesi konularının gündeme gelip gelmediğini soran Yunanlı gazeteciye Başbakan Erdoğan, ''Kıbrıs'ı konuşmaz olur muyuz? Dünyanın neresine gidersem gideyim, gündemin bir maddesi Kıbrıs. 24 Nisan 2004 noktasında bize hak veriyor. (Siz orada ilerlediğinizi gösterdiniz) denildi. Biz de şimdi onlardan ilerleme bekliyoruz. Onu söyledik. Kıbrıs'ta takındığımız tavrı başından itibaren takdirle karşıladığını söyledi. Patrik, gündeme gelmedi'' dedi.

Terör örgütü PKK'nın ''ateşkes ilan etmesiyle'' ilgili bir soruya karşılık Erdoğan, şunları söyledi:

''Ateşkes ile ilgili konu, özellikle bizim konumuz. Biz ateşkes diye bir ifadeyi hiçbir zaman kullanmadık, kullanmayız. Silahı bırakmayı isteriz. Ateşkes devletler arası olaydır. Devletler arası terminolojinin parçasıdır.''

Bir gazetecinin, Bush'un görüşme sonrası açıklamasında PKK'nın adını kullanmadığını söylemesi üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

''Terör örgütleri propagandalarını yaptırmak için elinden geleni yaparlar. Dikkat ederseniz ben de terör örgütünün adını hiç kullanmadım. Biz o arzuya hizmet edemeyiz. Bu konuda dayanışma şart. Benim doğrusu, görüşmede terör örgütüyle ilgili umudum daha da arttı. Israrlı, kararlı gördüm kendilerini. (Bu konudaki kararlılığımı önümüzdeki dönemde daha iyi göreceksiniz) dedi.''

Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda ABD Başkanı George W. Bush'un başından beri verdiği desteği bir kez daha vurguladığını söyledi.

Kaynak: AA