Erdoğan: Terör Örgütüne O Bölgede Yataklık Yapar Durumdalar

Erdoğan: Terör Örgütüne O Bölgede Yataklık Yapar Durumdalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Barzani'nin Şunu Çok Açık Net Ortaya Koyması Lazım. Terör Örgütüyle İlgili Olarak Terör Örgütüne O Bölgede Yataklık Yapar Durumdalar. Olay Budur. Uluslararası Hukuk Noktasında Ne Anlama Geldiği de Bellidir' Dedi.

Erdoğan: Terör Örgütüne O Bölgede Yataklık Yapar Durumdalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ' 'Barzani'nin şunu çok açık net ortaya koyması lazım. Terör örgütüyle ilgili olarak terör örgütüne o bölgede yataklık yapar durumdalar. Olay budur. Uluslararası hukuk noktasında ne anlama geldiği de bellidir'' dedi.

Erdoğan, gazetecilerin ''Savaşa gidiyoruz herhalde'' sözlerine ''Bin düşüneceğiz, bir yapacağız ama pir yapacağız'' karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde bu akşam Çankaya Köşkü'nde sivil toplum örgütü temsilcileri, iş adamları, sanatçılar, sporcular ve gazetecilere verdiği resepsiyona katıldı.

Erdoğan, Kuzey Irak'ta NATO'nun devreye girmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine, ''Bize şu ana kadar gelmiş herhangi bir şey olmadığı gibi tam aksine NATO Genel Sekreteri'nin bu konuda, yani bizim noktayı nazarımızdan olumlu açıklaması var'' şeklinde konuştu.

''Barzani 'beni muhatap almıyor ki Türkiye yönetimi, oturup konuşalım' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu da Erdoğan şöyle yanıtladı:

''Türkiye olarak bizim muhatabımız Barzani olamaz ki... Türkiye olarak bizim muhatabımız Irak'ın merkezi yönetimidir. Dolayısıyla biz Bağdat'la görüşüyoruz. Kaldı ki Barzani'nin şunu çok açık net ortaya koyması lazım. Terör örgütüyle ilgili olarak terör örgütüne o bölgede yataklık yapar durumdalar. Olay budur. Uluslararası hukuk noktasında ne anlama geldiği de bellidir.''

Erdoğan, Barzani'nin ''Çatışma istemiyoruz, çatışmada taraf olmayacağız. Kendi topraklarında halletsin Türkiye'' sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

''Şu anda Irak topraklarında çatışma yok mu? Şu anda Irak'ın içinde iç barış yok. Neyi konuşuyoruz ben onu anlamıyorum. Irak, kendi içinde kendisiyle barışık değil ki komşularıyla barışık olacak... Kuzey Irak'tan kalkıp da Türkiye'yi sıkıntıya sokacak terör örgütleri bizim ülkemize girdiği sürece biz uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kesinlikle kullanırız ve bunu kullanacağız.''

Erdoğan, ''Muhalefetin tavrı hamaset mi, kışkırtıcı mı sizce?'' sorusunu şöyle cevaplandırdı:

''Kesinlikle... Ben bunları anlamakta zorlanıyorum. Bu konuda bir söz dalaşına girmek hiçbir zaman işim değildir. Yeri geldiğinde onu da yaparız, o ayrı mesele. Şu anda onun zamanı değil. Şu anda bir dayanışma zamanı, onu arıyorum. Muhalefet sorumluluk taşımıyor. Muhalefet sağ olsun, tezkerede olumlu yaklaşımını gösterdi, bize tezkereyi verdi. Çok açık, net söylüyorum; Biz hiçbir zaman Silahlı Kuvvetlerimizin önüne bir defans koymayız. Bir bariyer oluşturmayız. Çünkü burada ülkenin huzuru var.''

Başbakan Erdoğan, ''Habur sınır kapısıyla ilgili bir tasarruf söz konusu olacak mı?'' sorusu üzerine, bunu yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşeceklerini söyledi.

Erdoğan, Dağlıca'daki terörist saldırı sonrası irtibat kurulamayan askerlerin durumuna ilişkin bir gelişme olup olmadığının sorusunu ''Yok ama her an her şey olabilir'' diyerek yanıtladı.