Erdoğan: Terör Konusunda Irak'la Mutabakata Vardık

Erdoğan: Terör Konusunda Irak'la Mutabakata Vardık

Başbakan Erdoğan,'pkk Kongra Gel Terör Örgütünün Irak'taki Mevcudiyetine Son Verilmesi Amacıyla Her Türlü Çabayı Gösterme Konusunda Mutabakata Vardık' Dedi.

Erdoğan: Terör Konusunda Irak'la Mutabakata Vardık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "PKK Kongra Gel terör örgütünün Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme konusunda mutabakata vardık" dedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Türkiye ile Irak arasında imzalanan teröre karşı ortak mücadele mutabakatı muhtırası hakkında "Sınırdan geçerek Türkiye'de terör faaliyetlerinde bulunulması kabul edilemez" diye konuştu. İki ülke arasında imzalanan mutabakatla Irak PKK'yı resmen terör örgütü olarak tanımış oldu.

Resmi davetli olarak Türkiye'ye gelen Nuri el Maliki bugün saat 14:00'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. İki lider arasındaki toplantının uzaması üzerine saat 15:45'te yapılması planlanan basın toplantısı 18:30'a ertelendi. Başbakanlık binasından ayrılan Maliki'yi daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kabul etti. Sezer'in kabulü de uzayınca ortak basın toplantısı ancak 19:15'te yapılabildi.

-ENERJİ ANLAŞMASI İMZALANDI-

Basın toplantısının öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Hilmi Güler ile Irak Petrol ve Elektrik Bakanı Hüseyin Şahristani arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat imzalandı. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Maliki arasında PKK Kongra Gel'in Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi konusunda bir mutabakat muhtırası imzaladığını açıkladı.

İmza töreninin ardından konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliki'ye teşekkür ederek iki ülke arasında güvenlik konusu da dahil olmak üzere Irak'taki siyasal süreç konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Irak'ı dost ve kardeş ülke olarak tanımlayan Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkinin geleceğe yönelik olarak güçlendirildiğini belirtti.

Erdoğan, görüşmelerde Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda Türkiye'nin niyetini bir kez daha tekrar ettiklerini söyleyerek, "Irak'ın huzura istikrar ve refaha kavuşması bütün komşuların ortak yararına hizmet edecektir. Irak'ta güvenliğin bir an önce sağlanmasını ve kardeş karının dökülmesinin önlenmesini Türkiye olarak arzu ediyoruz" dedi.

-"IRAK DOĞALGAZI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYAYA AÇILMALI"-

Görüşmelerde bütün önemli sorunları uzlaşma ve müzakere yoluyla çözümlenmesi yönünde merkezi hükümetin çabalarını desteklediklerini yinelediklerini kaydeden Erdoğan, Irak'taki petrol yasasının çıkarılması, BAAS'tan arındırılma sürecinin ülkedeki toplumsal barışa hizmet edecek biçimde uygulanması, anayasa tadilatının gerçekleştirilmesi, Kerkük'ün nihai statüsünün belirlenmesi gibi konularda son dönemdeki gelişmelere ilişkin Irak heyetinden bilgi aldıklarını sözlerine ekledi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında başta ekonomi ve enerji olmak üzere birçok alanda işbirliği imkanları üzerinde durulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Irak'ın dünya ticaret sistemine entegrasyonunu kolaylaştıracak nitelikte birçok boyutlu ekonomik ortaklık anlaşmasının yapılması için ilgili kuruluşlarımıza da talimat verdik. Bu çerçevede ikili ticaret hacminin artırılması, petrol ürünleri ve elektrik alanlarında Irak'ın acil ihtiyaçlarının karşılanması, Irak doğalgazının dünya pazarlarına Türkiye üzerinden arzı, Gümrük geçişlerinin iyileştirilmesi, Demiryolu dahil yeni ulaşım yollarının devreye sokulması konularında aramızda değerlendirdik. Ülkelerimiz arasında imzalanacak terörle mücadele işbirliği anlaşması İçişleri bakanlıkları arasında mutabakat muhtırası çalışmalarının hızlandırılarak sonuçlandırılması için gerekli talimatlar verildi."

Başbakan Erdoğan, başka başta PKK, Kongra Gel olmak üzere terörle mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığını toplantıda bir kez daha ortaya konulduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Bu alanda daha etkin bir işbirliği yürütmek ve PKK Kongra Gel terör örgütünün Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme konusunda mutabakata vardık. Tüm bu hususları içerecek şekilde Türkiye ile Irak arasında bir mutabakat muhtırasını imzaladık"

-BASRA KONSOLOSLUĞU HİZMETE AÇILIYOR-

Daha önce Musul Başkonsolosluğunun faaliyete geçtiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, Irak'ın petrol kaynaklarının işletilmesinde ve ihracatında merkezi konumda bulunan Güney bölgesinde de Basra Başkonsolosluğunun hizmete sokulması konusunda Maliki'den gerekli desteği vereceği sözünü aldıklarını belirtti.

Erdoğan, İstanbul'da ikincisi yapılacak olan Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısının hazırlıklarının da ele alındığını söyleyerek Maliki'nin ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde yeni bir adım olacağına inandığını ifade etti.

-MALİKİ: "ZİYARET HEDEFİNE ULAŞTI"-

Erdoğan'ın ardından söz alan Irak Başbakanı Maliki de iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesinin iki ülkenin de lehine olacağını dile getirdi. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin 2003 yılında 960 milyon dolar olduğunu bu rakamın 2006 yılında 3 milyar doları geçtiğini hatırlattı. Özellikle müteahhit firmalarını Irak'ta memnuniyetle karşılayacaklarını söyleyen Maliki, Gaziantep'te Irak Başkonsolosluğunun kurulacağını açıkladı.

Başta PKK Kongre Gel olmak üzere teröre karşı mücadelede işbirliği konusunda ortak bir mutabakata varıldığını söyleyen Maliki, üst düzeyde gerçekleşen ziyaretin hedefine ulaştığını kaydetti.

İki lider açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin Maliki'ye sorduğu, "Terörle mücadeleye ilişkin işbirliğinin bölgesel Kürt yönetimi bağlayıp bağlamadığı" şeklindeki bir soru üzerine Maliki, Irak Kürdistanı'nın Irak'ın bir bölümü olduğunu, iki devlet arasında imzalanan mutabakatın tüm Irak'ı bağladığını söyledi.

-"SINIRDAN SIZMALAR KABUL EDİLEMEZ"-

Irak'ın terörle mücadele konusunda somut olarak neyi taahhüt ettiği de sorulan Maliki, Irak sınırından sızarak Türkiye'de terör faaliyetinde bulunulmasının kabul edilmeyeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Maliki'ye sorulan terörle işbirliği anlaşmasının neden imzalanmadığı şeklindeki başka bir soruyu kendisi yanıtladı. Erdoğan, "Kısa bir süre içinde bu konuyla ilgili geniş bir heyet gelecek, muhtemelki İçişleri Bakanı'nın riyasetinde bir heyetle bizim İçişleri Bakanlığımız ve güvenlik noktasındaki temsilcilerimiz bir araya gelip bu konuları görüşerek onları da orada karara bağlayacağız" dedi.

Maliki, PKK'yı resmen bir terör örgütü tanıyıp tanımadıkları şeklindeki soruyu da "İmzalanan belgede buna açıkca değinilmiştir. Başta PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadele alanında işbirliği yapacağız denilmiştir" diye yanıtladı.

Başbakan Erdoğan daha sonra Maliki onuruna Başbakanlık Resmi Konutu'nda yemek verdi.(ANKA)