Erdoğan Suriye Gezisini Değerlendirdi

Erdoğan Suriye Gezisini Değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Toprak Bütünlüğünün Korunması Konusunda İran, Suriye ve Türkiye'nin Aynı İnancı ve Kararlığı Taşıdığını Belirtti.

Erdoğan Suriye Gezisini Değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran, Suriye ve Türkiye'nin aynı inancı ve kararlığı taşıdığını belirtti.

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyaretinde bulunduğu Suriye'den dönüşünde yaptığı açıklamada, görüşmelerde Orta Doğu Barış sürecine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiklerini ve sorunların çözümüne yönelik bölgesel aktörlerin ortak katkılarının neler olabileceğinin üzerinde durduklarını söyledi.

Erdoğan, Irak Hükümeti'nin güvenlik ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarının desteklenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

Erdoğan, Suriye'nin Irak ile diplomatik ilişki kurma kararından memnuniyet duyduğunu belirterek, "Irak'ta şu ana kadar bazı bölünme hesaplarının olduğu, buna yönelik bazı açıklamaları zaman zaman değişik yerlerden duyuyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik İran'da da Suriye'de de bizde de aynı inancın, kararlılığın olması Irak'ın toprak bütünlüğünü teyit edecektir, sağlayacaktır" diye konuştu.

Erdoğan, Lübnan'da istikrar ve huzurun sağlanması için bölge ülkeleri olarak yapıcı gayretler içinde bulunulmasının son derece önemli olduğu noktasında aynı fikirde olunduğunu kaydetti.

Suriye'deki temaslarında bölgedeki tüm sorunların merkezinde Filistin meselesinin bulunduğunu teyit ettiklerini ifade eden Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki sorunun giderilmesine yönelik yeni bir barış dinamiğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Orta Doğu barış sürecinin Suriye'yi de kapsayacak şekilde canlandırılması gerektiğini düşündüklerini ifade eden Erdoğan, ''İlgili BM kararları ve toprak karşılığı barış ilkesi temelinde Arap-İsrail ihtilafına adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması şarttır'' dedi.

Kaynak: AA