Erdoğan: Şu Anda Sınır Ötesi Operasyon Söz Konusu Değil

Erdoğan: Şu Anda Sınır Ötesi Operasyon Söz Konusu Değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güvenlik Güçlerinin; Bölgede, Türkiye Sınırları İçerisinde, Tüm Hassasiyetleriyle, Bölgedeki Tedbirler Çerçevesi İçerisinde Operasyonlarını Sürdürdüklerini Belirterek, "Sınır Ötesi Herhangi Bir Operasyon Söz Konusu Değildir" Dedi.

Erdoğan: Şu Anda Sınır Ötesi Operasyon Söz Konusu Değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik güçlerinin; Bölgede, Türkiye sınırları içerisinde, tüm hassasiyetleriyle, bölgedeki tedbirler çerçevesi içerisinde operasyonlarını sürdürdüklerini belirterek, "Sınır ötesi herhangi bir operasyon söz konusu değildir" dedi.

Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için Çek Cumhuriyeti'ne hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "sınır ötesi harekata ilişkin bir istihbarat paylaşımı olup olmayacağı" sorusuna, "Bu da bir istihbarattır. Mümkün mertebede istihbarat almak istiyorsunuz ama o istihbaratı ben veremem" yanıtını verdi.

"Sınır ötesi operasyon''a ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, "Şu anda güvenlik güçlerimiz; Bölgede, kendi ülkemizin sınırları içerisinde, bildiğiniz gibi tüm hassasiyetleriyle, bölgedeki tedbirler çerçevesi içerisinde operasyonlarını sürdürüyor. Fakat bugün sorduğunuz sorunun cevabı olarak söyleyeyim; Sınır ötesi herhangi bir operasyon söz konusu değildir. Ve bu operasyonlar noktasındaki tavrımız; Her şeyden önce burada silahların bırakılmasına yöneliktir" dedi.

Sınır ötesi operasyonla ilgili olarak, "tam bir mutabakat" içerisinde Genelkurmay, Türk Silahlı Kuvvetleriyle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Erdoğan, "Oralarda herhangi bir aksama bile söz konusu değildir. Amerika seyahatinden sonra bildiğiniz gibi oluşturulmuş bir sistem, bir koordinasyon vardır ve şu anda bu da çalışmaya başlamıştır" diye konuştu.

Erdoğan, bir gazetecinin "DTP'li milletvekillerin yargılanabilmesi için dokunulmazlıklarının sınırlandırılması konusunda AK Parti olarak ne düşündüklerini" sorması üzerine ise "Bu konuda çok açık bir şey söyleyeyim; Biz, milletin iradesinin neticesinde Parlamentoya gelmiş insanlar için diğer milletvekillerine tanınmış anayasal bir hakkı kalkıp, ortadan kaldırma yoluna gidemeyiz" dedi.

Kaynak: AA