Erdoğan Sitem Etti

Erdoğan Sitem Etti

Erdoğan, Tıp Fakültelerine Öğrenci Alma Konusunda Birçok Engelle Karşılaşıldığını Söyledi.

Erdoğan Sitem Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tıp fakültelerine öğrenci alma konusunda birçok engelle karşılaşıldığını söyledi. Erdoğan, "Almanya'da bir profesöre 26 öğrenci düşerken, benim ülkemde bir profesöre 3.8 öğrenci düşüyor. Bu kadar korkunç bir fark var." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Medical Park Göztepe Sağlık Kompleksi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine; Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, eşi Emine Erdoğan, AK Parti milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, Medical Park Grubu yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, hükümet olarak son 5,5 yılda sağlık alanında ciddi yatırım yaptıklarını söyledi. Önceden sağlık sisteminin çok parçalı ve dağınık olduğundan söz eden Başbakan Erdoğan, "Finansmanı kamudan karşılandığı halde, insanımıza hizmet değil, adeta eziyet üreten bir yapı haline dönüşmüştür. Devlet hastaneleri ayrı, SSK hastaneleri ayrı, bakanlıklarımızın kendine ait hastaneleri apayrı, üniversite hastaneleri ayrı ve böylece özel sağlık kuruluşları yanlış bir sistem ile farklı toplum kesimlerine hizmet veriyordu. SSK'lı bir hastanın devlet hastanesinden memurun SSK hastanesinden hizmet alamadığı çarpık bir yapılanma vardı. Biz yola çakırken bu sistemi tamamı ile koordine eden bir anlayışla devlet, vakıf ve tüm bu noktada özel sektör girişimleri olmak üzere, bu koordinasyonla yeni bir anlayışı sağlık dünyamıza getireceğimiz vaat ettik. Şu anda bu gerçekleşmiş durumda. Bütün vatandaşlarımız herhangi bir ayrıma tabi olmaksızın kendilerine en yakın ya da ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sağlık sistemini getirdik." diye konuştu.

Sistem gelmiş olmasına rağmen zaman zamam çatlak seslerin de yükseldiğini dile getiren Başbakan, "Aynı zihniyet ve aynı kafa yapısı hastanelerin birleşmesine karşı çıkıyor. Bunlar nemalanan mantıklardır. Buralardan nemalanıyorlardır. Vatandaşım halinden memnun. Hatalar ya da eksiklikler olabilir. Kahir ekseriyetle vatandaşım halinden memnun sa, vatandaşımın birçok sıkıntıları giderilmiş se, o zaman durmak yok yola devam diyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında tıp fakültelerine de göndermelerde bulunan Başbakan Erdoğan, fakültelerin öğrenci alma noktasında bariyerler koyduğunu belirtti. Doktor konusunda ciddi açık olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bunun giderilmesi gerektiğini dile getirdi. İnceleme yaptırdığını anlatan Başbakan Erdoğan, Almanya'da bir profesöre 26 öğrenci düştüğünü ,Türkiye'de ise bir profesöre 3.8 öğrenci düştüğünü aktardı. Bu farkı "Korkunç" diye nitelendiren Başbakan, "Diğer AB ülkelerinde de bu oran yüksek. Bunu aşmamız gerekiyor. Bir öğretim üyesinin iftihar edeceği şey nedir? Öğrenci yetiştirmektir. Onunla iftihar eder ve onun varlık nedeni de odur zaten; Ama ne yazık ki rahata alıştık. Öğrenci yetiştirmek, böyle bir şey yok. Tıp fakültelerine öğrenci alma noktasında bakıyorsunuz, bariyerler koyuyorlar. Biz de dedik ki; devletin eğitim hastaneleri var biz bu hastaneleri tıp fakültesinin emrine veririz. Buralardan da süratle doktorlar yetiştirilir. Bu açığımızı süratle kapayalım." şeklinde konuştu.

Devlete ait bütün hastaneleri Sağlık Bakanlığı çatısı altında topladıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, sistemi herkesin yararlanabileceği bir genişliğe kavuşturduklarını belirtti. Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı; "Sağlıkta Dönüşüm Programı adını verdiğimiz bu reformu ilaçların temini ve sistemde tıkanıklığa yol açan bürokratik engellerin azaltılması gibi unsurlarla destekledik. Bu daha da azalacak, burada kalmayacak. Doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının özlük haklarında yaptığımız iyileştirmelerle, mevcut insan kaynağımızı daha etkili şekilde kullanma imkanına kavuştuk. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelerde tam zamanlı çalışan uzman doktor sayısı 2002 yılında yüzde 11 iken, bu rakam bugün yüzde 71'e ulaşmıştır. Böylece vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarından en verimli şekilde hizmet alabilmelerinin yolunu açtık. Eksiklikler ve aksaklıklar olabilir bundan ben de şikayetçiyim. Ama bunların hepsi zamanla düzelmiş ya da düzeltilecek olan konulardır. Sağlıkta yeni bir döneme girilmiştir. İstanbul sağlık hizmetlerindeki dönüşümlerden aslan payını almıştır"

-TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL KANSER HASTANESİ-

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nde üç hastane bir arada planlandı. Genel hastanenin yanı sıra Türkiye'nin ilk özel kanser hastanesi, özel diş hastanesi de hizmet verecek. Kanser hastanesinde, kanser hastalarının ihtiyaç duyabilecekleri her türlü radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi tedavi hizmetleri veriliyor. Diş hastanesinde ise endodontiden ağır cerrahi girişimlere kadar, diş ile ilgili tüm hizmetler 7 gün 24 saat verilecek.

Türkiye'de büyük ihtiyaç duyulan yanık tedavi ünitesi Medical Park Göztepe Kompleksi'ne açıldı. En ağır yanıklar dahil, her türlü yanık vakası için özel bakım ve takip koşullarının sağlandığı 15 yataklı ünitede, yanık bakımı ve tedavisi konusunda özel deneyime sahip sağlık kadrosu görev yapıyor.

Kaynak: CHA