Erdoğan: "Sayın Cumhurbaşkanı, Akl -I Selimin Gereği Neyse O İstikamette Adım Atacaktır"

Erdoğan: "Sayın Cumhurbaşkanı, Akl -I Selimin Gereği Neyse O İstikamette Adım Atacaktır"

25.05.2008 15:43 | Son Güncelleme: 25.05.2008 15:43
Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümet ile Yargıtay Arasında Baş Gösteren Bildiri Krizinin Aşılması İçin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Akl -I Selimin Gereği İstikametinde Gerekli Adımı Atacağını Söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet ile Yargıtay arasında baş gösteren bildiri krizinin aşılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün akl-ı selimin gereği istikametinde gerekli adımı atacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçim törenine katılmak için Lübnan'ın Başkenti Beyrut'a gitmek üzere Esenboğa Havalimanı'na gelen Erdoğan, burada kısa bir açıklama yaptı. Soruları da yanıtlayan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'ün, hükümet ile Yargıtay arasındaki krizin giderilmesi yönündeki çağrılarının yeni bir süreci başlatıp başlatmayacağı sorusuna, "Yaşanmamış süreci benim değerlendirmem doğru olmaz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı, öyle zannediyorum ki akl-ı selimin gereği neyse o istikamette bir adım atacaktır" dedi.

Lübnan'da geçen sonbaharda başlayan gerilimin çözümü için tarafların isteği üzerine diyalog ve uzlaşmayı kolaylaştırıcı bir rol üstlendiklerini kaydeden Erdoğan, "En üst düzeyde zaman zaman özel temsilcim vasıtasıyla zaman zaman telefon diplomasisi ile bunu sürdürdük. Seçimlerin nihayet gerçekleşme aşamasına geldiğini görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

Arap Birliği'nin himayesinde ve Katar Başbakanı başkanlığında Doha'da biraraya gelen tarafların, siyasi krizi sona erdirecek mutabakata ulaştığını ve Lübnan Cumhurbaşkanı'nın seçilmesi üzerinde anlaşmaya vardığını hatırlatan Erdoğan, "Mutabakatın Lübnan halkı ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Lübnan halkının acılarına son vererek, hak ettiği huzur ortamına kavuşmasına yardımcı olacağına ümit ediyorum. Arzumuz odur ki, kriz ve çatışma ortamını kalıcı olarak ortadan kaldıracak bir ilk adım olsun" ifadelerini kullandı.

Bölgenin istikrarı ve müreffeh bir coğrafyaya dönüştürülmesinin, Türkiye'nin samimi arzusu ve hedefi olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu amaçla, bölgemizdeki sorunların diyalog ve uzlaşı ile çözümü yolunda gayret göstermeye devam edeceğiz. Lübnan, bunun en sıcak örneğidir. 2006 yılı sonbaharında Lübnan'da baş gösteren krizin, aşılmasına yönelik olarak aktif biçimde bu çabayı sürdürdük. Lübnan başbakanı Sinyora ve diğer yetkililerle yoğun temaslarda bulunduk. Ayrıca, Suriye ve diğer bölge ülkelerde gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, Lübnan'da istikrarın temini için, bölge ülkeleri olarak ne gibi katkılar yapabileceğimizi araştırdık. Bu çabalarımızın, Lübnan'daki tarafların görüş ayrılıklarını giderilmesine katkıda bulunduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Lübnan'da barış, huzur ve istikrar ortamının sağlanmasına yönelik katkılarının yalnızca siyasi alandaki çabalarla sınırlı kalmadığını belirten Erdoğan, "BM Gücü içinde askeri gücümüz var. Ülkenin yeniden imarına katkıda bulunmak üzere okul, hastane, sağlık klinikleri inşaat çalışmalarımızda devam ediyor. Türkiye, önümüzdeki günlerde de Lübnan'a desteğini sürdürecektir" dedi.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Erdoğan: "Sayın Cumhurbaşkanı, Akl -I Selimin Gereği Neyse O İstikamette Adım Atacaktır" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.12.2020 03:20:57. #1.14#
title