Erdoğan: "Özgürlük Mücadelesini Hazmedemeyenler Bu Mücadeleyi Verenlere Muhtaçtır"

Erdoğan: "Özgürlük Mücadelesini Hazmedemeyenler Bu Mücadeleyi Verenlere Muhtaçtır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hrant Dink'e Yapılan Saldırı Karşısında Şok Olduklarını Belirterek, "Bu Millet, Güvenliğin Huzurun, Özgürce Düşüncede, Din ve Vicdanda Özgürlüğün Mücadelesini Veriyorlar. Bunu Hazmedemeyenler Bu Özgürlük Mücadelesini Verenlere Muhtaçtır" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazeteci Hrant Dink'in ölüm haberiyle şok olduklarını belirterek, "Bu millet, güvenliğin huzurun, özgürce düşüncede, din ve vicdanda özgürlüğün mücadelesini veriyorlar. Bunu hazmedemeyenler bu özgürlük mücadelesini verenlere muhtaçtır" dedi.

AKP'nin geleneksel Kızılcahamam kampında vatandaşlar ve parti teşkilatına konuşan Erdoğan, Dink'e yapılan saldırıyı değerlendirdi. Erdoğan, saldırı karşısında "şok" geçirdiklerini belirtti. Acı haberi Bakanlar Kurulu toplantısında aldıklarını söyleyen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Bakanlar Kurulu toplantısı olağan değil olağanüstü toplantısıydı. 2006 değerlendirme toplantısı ve 2007 için neler yapacağımıza ilişkin bir toplantıydı. Saldırıyı duyduk. Bir anda şok olduk. Kısa bir müzakere yaptık. İçişleri ve Adalet Bakanlarımızı istanbul'a gönderdik. Omuz omuza bir çalışma içerisine girdik. Tüm istihbarat teşkilatlarımızla bağlantılı çalıştık. Fail yakalandı. Failin yakalanmasından sonra gerekli tüm birimler üzerlerine düşen işleri yürütüyorlar. Faili hemen istanbul'a getirdik.

"BU ELLER ÖLDÜRMEK İÇİN DEĞİL ŞEFKAT İÇİN YARATILDI"

Zaman çok önemli. Bu noktada alçakça saldırının neticesi demokrasinin gelişmesine kurşun sıkmak isteyenlere, huzursuzluğa taşımak isteyenlere bir ders oldu diye düşünüyorum. Bu millet, güvenliğin huzurun özgürce düşüncede din ve vicdanda özgürlüğün mücadelesini veriyorlar. Bunu hazmedemeyenler bu özgürlük mücadelesini verenlere muhtaçtır. Onların da öğrenmesi gereken çok şey vardır. Bunlar geç de olsa öğrenecekler. Bu eller öldürmek için değil, şefkat için yaratıldı."

BAŞBAKAN SIFATIYLA KONUŞUYORUM

"Sizinle Başbakan sıfatıyla bir aradayım" diyen Erdoğan, AKP'nin 4 yıllık icraatını anlattı.

AKP İktidarı olarak nasıl bir Türkiye aldıklarını milletin bildiğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

"Biz bir Türkiye teslim aldık. Ekonomik alanda nasıl bir Türkiye vardı, dış politikada nasıl bir Türkiye vardı bunları yaşadınız. 4 sene öncesine gidip başınızı iki elinizin arasına alıp düşünün. Esnafa krediyse verdik, esnafın çiftçinin yanında olduk. Enerji konusunda sıkıntı oldu, birçoğunu yeniden yapılandırdık. Bununla kalmadık. Ekonomide İMF'nin borcu 23 milyar dolardı. Şimdi bu borç, 10.9 milyar dolara indirdik. Bu arada biz İMF'den yeni borçlar alıyoruz Çünkü faizler düşük. Sürekli olarak düşmeye devam edecek. Benim tahminim 6-7 milyar dolara düşecek. Biz İMF'yle oturup konuşuyoruz."

BİZE HESAP SORAMAZLAR

AKP'den önceki hükümetlerin eleştirilerine eleştiriyle cevap veren Erdoğan, "geçmişteki siyasi partiler bize İMF ile ilgili hesap soruyor, sanki kendileri bu işleri yapmadılar. Milli bankamız Merkez Bankası'nda biz göreve geldiğimizde kasada 26 milyar dolar turizm rezervi vardı. Şimdi 60 milyar doları aştık. Nereden nereye geldik. Mayıs ve Haziranda Dünyada ekonomik kriz oldu. Türkiye bundan etkilenmedi. Çünkü ayağını yere sağlam bastı. Bize hesap soramazlar. Çünkü soracak halleri yok" diye konuştu.

ENFLASYON PATLAMADI, ÇATLADI

Erdoğan, Enflasyon konusunda da rekor denecek düzeyde ilerleme kaydettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 6 sıfırı attığımız zaman bizi eleştirdiler. Önceden sıfır koyarak milleti aldattılar. Zannettiler ki maaş arttı. Oysa alım gücü azalıyordu. Ben bunlara çağdaş hırsızlar diyorum. Bizi böyle aldattılar. Biz ne dedik bu sıfırları atacağız dedik. Enflasyon patlamadı, çatladı. İki haneli üç haneli enflasyonlar yüzde 30'lardan tek haneli enflasyonlara indi. Bize akıl veriyorlar. Bu sıfırlar atılırsa enflasyon patlar dediler. Enflasyon patlamadı, çatladı. Türkiye'de iki üç haneli enflasyon yüzde 30'un üzerindeyken tek haneli rakama indik. Bu konuda iddialıyız." Dedi.

GAYRİMENKULLERİNİZ, MENKULLERİNİZ VAR

Faizlerin düşürülmesiyle birlikte herkesin mal sahibi olduğunu öne süren Erdoğan, "Bu iktidar görev aldığında faiz neydi şimdi ne oldu. Şimdi yüzde 20'yle borçlanan bir ülke olduk. Büyüme hızına bakın. Kasanız iyi, gayrimenkulleriniz, menkulleriniz iyi. Borçlanırken bu kadar malım, hisse senedim var diyorsunuz. Atalarımız ne demiş borç yiğidin kamçısıdır" şeklinde konuştu.

ÇOÇUKLAR ERKEN OKULA GİTMEYECEK

Eğitimde ve sağlıkta hedeflerine devam edeceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, artık sabah saatlerinde okula erken giden çocuklar görmek istemediklerini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Artık saat 6-7'de okula giden çocuklar olmayacak. Anneler rahatlayacak. Akşam karanlığına kalan çocuklar olmayacak. Biz milletin iktidarıyız. Geldiğimiz noktadan daha ileriye gideceğiz Ama giderken hep beraber, millet olarak el ele gideceğiz. Sağlıkta daha ileri giderek yeni projelere de imza atacağız artık hastane odalarında 8-10 kişi olmayacak. Bir oda da en fazla iki hasta olacak. Hastalar eskiden hastaneye girince psikolojileri bozuluyordu.

KOMİNİSTLER DEĞİŞTİ, BİZİMKİLER HALA DEĞİŞMEDİ

Benim milletim yarış istiyor. Dünyayla yarış istiyor. Kişi başına milli gelir on bin doların üstüne çıkacak. 2013'te 10 bin doların üstüne çıkacak bir Türkiye hedefliyoruz. Oto yollar ve duble yollar devem ediyor. Enerjide attığımız adımlar devam ediyor. Temeller atılıyor. Yurt dışında çok şeyler oluyor. AB konusunda AB'ye girme konusunda kararlıyız.

Artık dünya ülkeleri KKTC'nin başbakanını, cumhurbaşkanı resmi olarak davet ediyorlar. ABD Almanya Rusya gibi birçok ülkelerde KKTC'nin ofisleri var. İslam Konferansı Örgütünde artık Kıbrıs Türk Devleti olarak o toplantılara katılıyor. Üstelik gözlemci ülke sıfatıyla, Şimdiye kadar niye yapamadılar. Bu sıfatları bizim hükümetimiz döneminde kazanıldı."

Erdoğan iktidarlarını eleştirenlere, "Koministler bile değişti, bizimkiler değişmedi" diyerek cevap verdi. (ANKA)

Kaynak: ANKA