Erdoğan: Özel Güvenlikçiler Kamuya Geçebilir

Savcının şehit edilmesinin ardından özel güvenliklerin kaldırılması fikrini ortaya atan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Özel güvenlikçiler işsiz mi kalacak?" sorusunu cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel güvenlik personellerinden şartları uygun olanların emniyet teşkilatına alınabileceğini söyledi. İran dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, avukatların aranması, İran ile ilişkiler ve Fenerbahçe kafilesine düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili de konuştu.

"KAMUYA GEÇEBİLİRLER"

İstanbul Çağlayan'daki saldırılarının ardından özel güvenliklerin kaldırılması fikrini ortaya atan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Özel güvenlikçiler işsiz mi kalacak?" sorusuna yanıt verdi.

Erdoğan, "Burada çalışanlardan emekli olanlar var. Ancak gençlerle ilgili bir çalışma yapılabilir. Emniyet teşkilatı ihtiyaçlar doğrultusunda personel alıyor. Özel güvenlikçilerden de kapasitesi olanları teşkilata rahatlıkla dahil edebilir" dedi.

"HAZIRLIK YAPILABİLİR"

Özel güvenliklerin ilk etapta kamu kuruluşlarından kaldırılacağını belirten Erdoğan, özel sektörden talep gelmesi halinde hazırlık yapılabileceğini de söyledi.

"AVUKATLARI GÖLGELEMEK NİYETİMİZ OLAMAZ"

Cumhurbaşkanı, adliye girişlerinde avukatların aranması konusundaki tavrı nedeniyle barolara eleştirisini sürdürdü:

"Çantamızı aratmayız, yok üstümüzü aratmayız' demek doğru bir yaklaşım olamaz. Vaka ortada. Bu gerçekten bir avukat da olabilirdi. Bizim tüm avukatları gölgelemek gibi bir niyetimiz asla olamaz. Ama yaşananların unutulması da doğru olmaz. Türkiye'yi eğer Barolar Birliği idare etmek istiyorsa, hodri meydan çıksınlar siyaset meydanına. Üstelik barolar olarak siz, yargının tamamı da değilsiniz, 3 ayağından birisisiniz. Kalkıp da Türkiye'de bir jüristokrasi mi oluşturmak istiyorsunuz..."

"LİGLERİN ERTELENMESİNİ DESTEKLEDİM"

Erdoğan'a, Fenerbahçe kafilesine yönelik saldırı da soruldu. Cumhurbaşkanı, Kulüpler Birliği ve federasyonun kendisi ile irtibata geçtiğini söyledi, maçların 1 hafta ertelenmesi fikrine destek verdiğini belirtti. Erdoğan, saldırının ardından Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, teknik direktör İsmail Kartal ve kaptan Emre Belezoğlu ile de telefon görüşmeleri yaptığını ifade etti.

Kaynak: Haberler.Com