Erdoğan: "Milletimiz Cumhuriyetine Sadakatle Bağlıdır"

Erdoğan: "Milletimiz Cumhuriyetine Sadakatle Bağlıdır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Milletinin Anayasal Rejime de, Demokratik, Laik Cumhuriyetine de Sadakatle Bağlı Olduğunu Kaydederek, "Zaman Zaman Ortaya Çıkan Bazı Marjinal Uç Örnekler Bu Gerçeği Değiştiremez, Milletimizi Cumhuriyetimizin Kuruluş İdeallerinden Uzaklaştıramaz" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk milletinin anayasal rejime de, demokratik, laik cumhuriyetine de sadakatle bağlı olduğunu kaydederek, ''Zaman zaman ortaya çıkan bazı marjinal uç örnekler bu gerçeği değiştiremez, milletimizi cumhuriyetimizin kuruluş ideallerinden uzaklaştıramaz'' dedi.

Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın coşkuyla kutlandığını belirterek, "Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaktaki kararlılığımızı bir kez daha ifade ettik. Bakınız, Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakınız. AB ile başlattığımız müzakere süreci, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefine doğru aldığımız yolda en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur" diye konuştu.

"Ülke olarak genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz" diyen Erdoğan, "Bu genç nüfusu iyi yetiştirmek, geleceğe iyi hazırlamak ve en kısa zamanda Türkiye'nin yönetim mekanizmalarına kazandırmak zorundayız. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen bir yasayla seçilme yaşını 30'dan 25'e indirdik. Bu, Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemli bir adımdır'' dedi.

Erdoğan, hiçbir zaman, ''başarıların sarhoşluğuna kapılmadıklarını, eksiklerini de bildiklerini, öz eleştirilerini de yaptıklarını'' ifade etti.

Son dört yılda, özellikle ekonomik alanda çok önemli başarılar elde edildiğini belirten Erdoğan, ''Bugüne kadar hiç görmediğimiz, hiç yaşamadığımız seviyeleri hep birlikte yakaladık'' diye konuştu.

Türkiye'nin, bir İsviçre, bir Almanya kadar müreffeh olmadığını dile getiren Erdoğan, TBMM'ye gönderilen 2007 yılı bütçesinin, sosyo-ekonomik istikrarın temini ve korunması bakımından önemli açılımlar getirdiğini, bütçeyi hazırlarken hükümet olarak önceliği, Anayasa'nın 2. maddesinde belirtilen sosyal devlet ilkesinin hayata geçirilmesine verdiklerini söyledi.

Kaynak: AA