Erdoğan: "Merkel'in Destekliyorum Havası Yok"

Erdoğan: "Merkel'in Destekliyorum Havası Yok"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Sözde Ermeni Soykırımıyla İlgili 'Ben Destekliyorum veya Böyle Birşeyi Kabul Ediyorum Havası Olmadığını' Söyledi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, sözde Ermeni soykırımıyla ilgili ''Ben destekliyorum veya böyle birşeyi kabul ediyorum havası olmadığını'' söyledi.

Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, dünyanın en prestijli fuarlarından biri olan Hannover Fuarı'nın açılışını ''Ortak ülke'' sıfatıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Erdoğan, ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Merkel ile ikili bir görüşme yaptığını da anımsatarak, Türkiye ile Almanya arasındaki gerek siyasi gerekse ekonomik konulardaki münasebetleri ''genişçe'' değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Özellikle AB Dönem Başkanı olması sıfatıyla Almanya-Türkiye arasındaki ilişkilerin ne denli hassasiyet ifade ettiğini ve bu dönem içerisinde bildiğiniz gibi dört faslın açılması noktasındaki bir tanesi açıldı, üç tanesinin de Haziran sonunda açılması noktasındaki düşüncelerimizi, beklentilerimizi kendilerine ifade ettik. Kendilerinin de bu konuda bir gayret içerisinde olduklarını doğrusu görmüş bulunuyoruz.''

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''Merkel'den sözde Ermeni Soykırımı Tasarısıyla ilgili nasıl bir izlenim aldınız'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Kendilerinin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir destek noktasında, 'ben destekliyorum veya böyle bir şeyi kabul ediyorum' havası yok. Ancak, biliyorsunuz şu anda Berlin'de bize bir organizasyon iletildi. Bize gelen bilgileri de kendilerine ilettik. Biz de bu organizasyonla ilgili kendilerine hassasiyetimizi ilettik. Böyle bir şeyin doğru olmayacağını, yanlış olacağını, bunu kendilerine özellikle ifade ettik, vurguladık. Kendileri de bu konuyla ilgileneceğini, başta Parlamento Başkanıyla olmak üzere konuşacaklarını bizlere söylediler.''

Bir gazetecinin, cumhurbaşkanı seçimi sürecinin başladığını hatırlatarak, ''Merkel bu süreci merakla izliyor mu?'' sorusunu, Erdoğan, ''Arkadaşlar, sizler kadar merak etmiyorlar. Bundan emin olabilirsiniz'' şeklinde yanıtladı.

Kaynak: AA