Erdoğan: "Medeniyetler İttifakı Mevlana İttifakıdır"

Erdoğan: "Medeniyetler İttifakı Mevlana İttifakıdır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İnsanlığın Yanıt Aradığı Soruların Mevlana'nın Sözlerinde Olduğunu Belirterek, "Medeniyetler İttifakı Aynı Zamanda Bir Mevlana İttifakıdır" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana'nın felsefesinin dil, din, ırk farkı gözetmeksizin insanlığı ortak bir zeminde buluşturduğunu, bugün insanlığın yanıt aradığı soruların Mevlana'nın sözlerinde olduğunu söyledi. "Medeniyetler ittifakı aynı zamanda bir Mevlana ittifakıdır" diyen Erdoğan, şiddet ve nefretin çağın vebası gibi hızla yayıldığını insanlık için asıl olanın çatışma değil birlik olduğunu anlattı.

Mevlana Celaleddin Rumi'nin 733'üncü vuslat gecesi olarak kutlanan Şebi Arus Törenleri Konya'da başladı. Törenlerin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yüksek yargı organlarının başkanları, yerli ve yabancı konuklarla vatandaşlar katıldı.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada dünyada yaşanan çatışmalara ve Medeniyetler İttifakı girişimine değindi. Medeniyetler İttifakı çerçevesinde yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılacağını belirten Erdoğan, Mevlana'nın felsefesiyle Medeniyetler İttifakı girişimi arasında çok yakın ilişki olduğunu kaydetti. "Medeniyetler ittifakı aynı zamanda bir Mevlana ittifakıdır" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Öyle bir dünyada öyle bir zamanda yaşıyoruz ki bitmez tükenmez ihtiraslar yüzünden yeryüzünün her köşesi yanıyor. Tahrip gücü yeksek bombalarla, dengesiz güç savaşlarıyla maddeyi tek değer olarak gören anlayışlarla, insanlık kendi bindiği dalı kesiyor, hayat hızla yok ediliyor. Öyle bir zaman ki bu zaman, en büyük yangın, en büyük yoksulluk, en büyük ıssızlık, en koyu karanlık gönüllerdedir. İnsani hassasiyetleri göz ardı eden, sadece maddi hedeflere odaklanmış bir ilerleme anlayışıyla elde edilen başarılar gönüllerdeki bu karanlığı gidermekte elbette aciz kalıyor."

BAYKAL'DAN NAZIM ŞİRRİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de Taliban'ı değil Mevlana'yı yetiştiren İslamiyet yaşandığını kaydettiği konuşmasında Mevlana'nın evrensel değerine vurgu yaptı. "Her düşünceden insan Hz.Mevlana'yı büyük taktirlerini ifade etmiştir" diye konuşan Baykal, filozof Hegel'in "Mevlana gelmiş geçmiş en büyük şair ve filozoflardan birisidir" sözünü aktardı. Baykal, Mevlana, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Şeyh Edebali gibi insanların Ortaçağ Avrupası karanlık yıllar geçirirken Anadolu'da yaşattıkları aydınlanmayı anlatarak, bunu "Anadolu Rönesansı" olarak niteledi.

Baykal, Nazım Hikmet'in Mevlana adlı şiirinden şu dizeleri aktardı:

"Sararken alnımı yokluğun tacı/ Gönlümden silindi neşeyle acı/ Kalbe muhabbette buldum ilacı/ Ben de müridinim işte Mevlana/ Edebe set çeken zulmeti deldim/ Aşkı içten duydum arşa yükseldim/ Kalpten temizlendim huzura geldim/ Ben de müridinim işte Mevlana."

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç da törene gönderdikleri mesajlarda Mevlana felsefesine dikkat çekerek 733'üncü Şebi Arus törenlerini kutladı.(ANKA)

Kaynak: ANKA