Erdoğan: "Lübnan Bir Irak Olmasın Diyoruz"

Erdoğan: "Lübnan Bir Irak Olmasın Diyoruz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Lübnan, Bir Irak Olmasın Diyoruz. Bunun İçin de Komşu Ülkeler Olarak Hepimizin Üzerinde Sorumluluklar Var. Atılması Gereken Adımları Türkiye Olarak Süratle Atacağız" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Lübnan, bir Irak olmasın diyoruz. Bunun için de komşu ülkeler olarak hepimizin üzerinde sorumluluklar var. Atılması gereken adımları Türkiye olarak süratle atacağız'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün'den dönüşünde, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Kral Abdullah ve Başbakan Maruf El Bahit ile son derece yararlı görüşmeler yaptığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, görüşmelerde, işbirliğini daha da geliştirmek için ortak iradeye sahip olduklarını gördüğünü dile getirdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dikkat edilirse bölgede her ülkeyle münasebetleri olan tek ülke durumunda Türkiye. Bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Özellikle İsrail-Filistin, İsrail-Lübnan sıkıntıları, Irak'taki gelişmeler, bu konularda müşterek olarak beraberce neler yapabiliriz. Gerek Türkiye-Mısır, Türkiye-Lübnan, Türkiye-Suudi Arabistan, bu konularda ne gibi adımlar atabiliriz, bunlar için de çalışmalarımıza hız verme gereğini aramızda gördük. İsrail-Filistin ihtilafında bugün gelinen ateşkes noktası şüphesiz ki bizleri memnun etti. İnşallah bunun kalıcı hale gelmesi için atılması gereken adımlar var. İsrail-Lübnan'da devam eden bu ateşkes sürecinin aynı şekilde devamı.

Ancak, şu anda Lübnan'ı olumsuz görüntülerden kurtarmamız gerekiyor. Lübnan'ın kendi içinde geleceğe bu şekilde gitmesini arzu etmiyoruz. Lübnan, bir Irak olmasın diyoruz. Bunun için de komşu ülkeler olarak hepimizin üzerinde sorumluluklar var. Atılması gereken adımları Türkiye olarak süratle atacağız.''

Erdoğan, 3 Aralıkta bir İran seyahatinin olacağını ifade ederek, şöyle konuştu:"Bu seyahatimizde bu konular üzerinde hassasiyetle duracağız. Aynı şekilde, Suriye'nin yapıcı ilgilerini Lübnan'a yönelik olarak kendilerinden isteyeceğiz. Çünkü Lübnan'da meydana gelen durum hoş bir durum değil."