Erdoğan: Küresel Sermayeyi Kovalarızın Gayreti İçindeler

Erdoğan: Küresel Sermayeyi Kovalarızın Gayreti İçindeler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir Taraftan İşsizlik Diyeceksin, Diğer Taraftan George Gelip Burada Yatırım Yapıyorsa Bundan da Rahatsız Olacaksın. Bunun Mantığı Yok. Dünya Bu Tür Küresel Sermayeyi Çekmenin Gayreti İçine Girerken, Bizimkiler de Bunu Nasıl Kovalarız, Bunun Gayreti İçine Giriyorlar" Dedi.

Erdoğan: Küresel Sermayeyi Kovalarızın Gayreti İçindeler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir taraftan işsizlik diyeceksin, diğer taraftan George gelip burada yatırım yapıyorsa bundan da rahatsız olacaksın. Bunun mantığı yok. Dünya bu tür küresel sermayeyi çekmenin gayreti içine girerken, bizimkiler de bunu nasıl kovalarız, bunun gayreti içine giriyorlar" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Hataylı işadamları ve kimi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde, nominal faizin yüzde 63.4 olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 16'lara düştüğünü kaydetti. Erdoğan, bunun geceli gündüzlü çalışan iktidarın çabalarıyla olduğunu, vatandaşın cebinden çıkanın artık vatandaşın cebine girdiğini söyledi.

Hükümet olduklarında, kamu borç stokunun milli gelire oranının 78.3 olduğunu, bugün ise yüzde 40'ın altına indiğini anlatan Erdoğan, "IMF?ye olan borç 23.5 milyar dolar, bugün ise 7.2 milyar dolara indi" dedi.

Türkiye'ye giren küresel sermayenin geçen yıl 20 milyar doları yakaladığını, bu yıl sonunda da bu rakamın aşılacağını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bunlar Türkiye'nin nasıl bir istikrar ülkesi olduğunu, nasıl bir özgüven ülkesi olduğunu gösteriyor. Biz gelmeden önceki 10-20 yıla baktığımızda 1 milyar doları geçmiyordu. Ama şimdi küresel sermaye, halk arasında yabancı sermaye deniyor ama ben bu ifadeyi kullanmak istemiyorum, benim ülkeme girmişse bu ülkede küresel sermaye olarak vardır. Bu küresel sermaye Türkiye'ye girdiği zaman burada George'u, Hans'ı çalıştırmıyor. Kimi çalıştıracak? Ahmet'i, Mehmet'i, Hasan'ı, Hüseyin'i çalıştıracak. Bundan kaçmanın anlamı yok."

Kaynak: AA