Erdoğan, Kral Abdullah ile Görüştü

Erdoğan, Kral Abdullah ile Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile Yaptığı Görüşmede, İsrail-filistin Sorunu, Irak'taki Gelişmeler ve Bölgesel Sorunlar Ele Alındı.

Erdoğan, Kral Abdullah ile Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile yaptığı görüşmede, İsrail-Filistin sorunu, Irak'taki gelişmeler ve bölgesel sorunlar ele alındı.

Alınan bilgiye göre, heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider, yaklaşık 2 saat başbaşa görüştüler.

Görüşmede, Ortadoğu'da barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabalar ele alındı. Bölgede çatışmaların önlenmesi, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, Lübnan'da istikrar için birlikte neler yapılabileceği ve Filistin-İsrail sorunu üzerinde duruldu.

Erdoğan ve Abdullah, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasal birliğinin korunması, Türkiye'nin başlattığı komşu ülkeler toplantılarının sürdürülmesi, Filistin-İsrail itilafını aşmaya yönelik yeni diplomatik çabalar konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Kral Abdullah'ın, Türkiye'nin Ortadoğu'da barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabalarından ötürü Erdoğan'a teşekkür ederek, desteğini dile getirdiği öğrenildi.

Kral Abdullah ayrıca, ''Bölgesel barışın tesisi için Türkiye'nin, Türk ulusunun, Başbakan Erdoğan'ın liderliğini önemsediğini'' bildirdi.

Erdoğan da Filistin uzlaşı hükümetinin kurulması için gösterdiği çabalar için Kral Abdullah'a teşekkür etti.

Kaynak: AA