Erdoğan: "Kışkırtıcı Söylemler Zehirliyor"

Erdoğan: "Kışkırtıcı Söylemler Zehirliyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da Yayınevindeki Cinayete İlişkin Olarak, "Ülkemizin Huzuruna, Kardeşlik İklimimize Kastedilmiştir. Türk Milleti Adına Bu Vahşeti Ben Nefretle Karşılıyorum, Şiddetle Kınıyorum" Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da yayınevindeki cinayete ilişkin olarak, "Ülkemizin huzuruna, kardeşlik iklimimize kastedilmiştir. Türk Milleti adına bu vahşeti ben nefretle karşılıyorum, şiddetle kınıyorum" dedi.

Erdoğan, "Son Peygamber" web portalının açılışı nedeniyle Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen galada, İslam dininin ''barış ve hoşgörü dini'' olduğunu belirterek, "Mutlak yaratıcının yarattığı insanı nasıl öldürebiliyorsunuz? Buna Türkiye Cumhuriyeti yönetimi olarak, sıradan bir insan olarak da 'evet' dememiz mümkün değildir. Kınıyor, lanetliyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, barış dininin önderinin izini süren milyonlarca Müslümandan hiçbirinin şiddet, nefret ve kin duygularıyla hareket edemeyeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Din adına şiddet uygulamanın hiçbir dini, insani, hukuki izahı olamaz. İnancına güvenen, inanç hürriyetinden korkar mı? Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkar mı? O zaman bu telaş, bu nefret niye? Her türlü bağnazlık, tahammülsüzlük, demokrasinin düşmanı, insani değerlerin karşıtıdır. Bu, cehaletin bedelidir. Başka bir şey değildir. İşte dün Malatya'da meydana gelen cinayeti aynı şekilde böyle tanımlıyorum. Ne yazık ki son zamanlarda bizim kültürümüze, inancımıza ve medeniyetimize yabancı bir kin ve nefret edebiyatının yayılmak istendiğini görüyoruz. Öfke ve şiddet içeren bu söylemin ne kadar tehlikeli olabileceğini son menfur hadiselerde hep beraber gördük."

Başbakan Erdoğan, bu konuda daha önce de uyarılarda bulunduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ama ben 'vatan elden gidiyor, din elden gidiyor' gibi böyle kışkırtıcı söylemlerin genç dimağları nasıl zehirlediğini de iyi biliyorum. Ama bunların peşinde olmadım, olamam. Çünkü vatan yerinde, din de yerinde... Biz adam oldukça... Tahammülsüzlük ve bağnazlığı kimse pompalamasın. Çünkü bu toprakların mayasına uygun olmayan bu söylem tutmaz. Sadece bu ülkeye, millete zarar verir. Eğer illa da düşman icat etmek istiyorsanız işte ben size gösteriyorum. Türkiye'ye birilerinin ektiği kin ve nefret tohumlarından daha büyük zarar verecek bir düşmanı ben tanımadım ve bilmiyorum. Diyorum ki gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim. Düşmanlığa düşman olalım, husumete husumet edelim."

Erdoğan, yüzyıllardır bu topraklarda farklı din ve mezhepten insanların barış içinde bir arada yaşadığını belirterek, bunu bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Ülkemizin huzuruna, kardeşlik iklimimize kastedilmiştir. Türk Milleti adına bu vahşeti ben nefretle karşılıyorum, şiddetle kınıyorum" dedi.

Bugün izlediği bir televizyon kanalında konuşan bir kişinin, Malatya'daki cinayetle ilgili olarak söylediklerine de değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Baktım ki o da bu işin üzerine körükle gidiyor. Onu da uyarıyorum. Buna da senin hakkın yok. Zira benim de vatandaşlarım farklı ülkelerde bu tür vahşetlerle karşı karşıya kaldılar. Biz kalkıp da olan bir olayı, o ülkenin tümüne mal etme yarışına girersek, bu aklıselim ile bağdaşmaz. İşte bu, kin ve nefreti tahrik eder. Buna hakkınız yok, hakkımız da yok. Kimse bu vahşeti fırsat bilerek, Türkiye'ye Türk milletinin sahip olduğu yüksek değerlere haksızlık yapmaya kalkışmasın. Bunu yapanlar o vahşetin sorumlularıyla aynı amaca hizmet edeceklerini iyi bilmelidir."

Kaynak: AA