Erdoğan: 'Kıbrıs Türk Devleti Kesinlikle Kurulacak'

Erdoğan: 'Kıbrıs Türk Devleti Kesinlikle Kurulacak'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Şu Anda da Kıbrıs'ta Türkler Cezalandırılıyor Ama İster İstemez Sonunda, İnanıyorum Ki Kıbrıs Türk Devleti Kesinlikle Kurulacak' Dedi.

Erdoğan: 'Kıbrıs Türk Devleti Kesinlikle Kurulacak'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şu anda da Kıbrıs'ta Türkler cezalandırılıyor ama ister istemez sonunda, inanıyorum ki Kıbrıs Türk Devleti kesinlikle kurulacak'' dedi.

Başbakan Erdoğan, KKTC'de 42 bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğünü belirterek, bu sayıyı ilk etapta 60 bine çıkarmak istediklerini ifade etti.

Erdoğan şöyle konuştu: ''Kıbrıslı Türkler masadan kaçıyor deniliyordu. O gün ne oldu? Kıbrıslı Türkler masadan kaçmadı. Masadan Rumlar kaçıyor. Peki bu nasıl oldu? Yapılan referandum sonucunda Annan Planı'na Kuzey evet, Güney hayır dedi. Burada insanlık karşısında Kuzey verilen sözü yerine getirmenin aslında gururunu yaşıyor. Şu anda nerede neyi konuşsak, neyi tartışsak karşılarına 24 Nisan 2004'ü getirdiğimizde, söyleyecek sözleri kalmıyor. Siz demediniz mi bunu? Dediniz. BM dedi mi? Dedi. AB dedi mi? Dedi. Peki Kuzey Kıbrıs bu noktada sözünü tuttu mu? Tuttu. Güney tuttu mu? Tutmadı. Peki kimi ödüllendirdiniz? Güney Kıbrıs'la Rumları ödüllendirdiniz. Peki Türklere ne yaptınız? Ceza verdiniz. Hala bu cezayı vermeye devam ediyor musunuz? Ediyorsunuz. Şuna çok dikkat ediyoruz. Cezalandırılan aslında 2 ülke var; Kuzey Kıbrıs ve Filistin. Şu anda da Kıbrıs'ta Türkler cezalandırılıyor. Ama ister istemez sonunda, inanıyorum ki Kıbrıs Türk Devleti kesinlikle kurulacaktır. Az önce de ifade edildi siyasi eşitlik olacak, Kıbrıs Türk Devleti olacak. Adil, kapsamlı bir netice çıkacak ve bu kalıcı olacak. Böyle geçici değil ve şu anda ki Türkiye Cumhuriyeti iktidarının bu noktada, bunun dışındaki bir şeye evet demesi mümkün değil.''

Kaynak: AA