Erdoğan: Kimse Kabataş'ta Anneyi Taciz Edenleri Kınamadı - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan: Kimse Kabataş'ta Anneyi Taciz Edenleri Kınamadı

Haberler.Com - Haberler | Güncel

Erdoğan, Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20. Büyük Kurultayı'nda Kabataş olayını hatırlattı: "Bir anne Kabataş'ta tacize maruz kaldı. Kimse taciz edenleri kınamadı."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenen Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20. Büyük Kurultayı'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurultayda yaptığı konuşmada ''Gezi olayları sırasında bir anne yanında çocuğu olduğu halde Kabataş'ta tacize maruz kaldı. Kimse o kadını taciz edenleri kınamadı, peşine düşmedi. Hani tacizde esas olan kadının beyanıydı'' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Konuşmamın hemen başında bugün ebediyete uğurlayacağımız kahraman pilotlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabır diliyorum.

"LAFA GELİNCE KADIN HAKLARINI SAVUNUYORSUNUZ"

Ey batı! Lafa gelince kadın haklarını savunuyorsunuz. Ama bize sığınan mülteciler için ne yaptınız. Biraz mali destek verin dediğinizde oraya hiç yanaşmazlar. Tüm batıda 150 bin sığınmacı var. Bizde ise 2 milyon. Bu nereden geliyor. Bu kültürümüz ve inancımız gereği yaptığımız bir uygulamadır. Onun için Türkiye güçlüdür ve büyümeye devam edecektir.

"BU KADINLARIN YAŞADIKLARI İNSANLIĞIN YARASIDIR"

İnsana değer vermeyen hiçbir ülkeyi büyükler kategorisinde saymam. Yıkılan evin başında gözyaşı döken, eşini kaybettiği için ağlayan, evi yıkıldığı için yüreği yanan kadındır. Acısı hissedilmeyen bu kadınların yaşadıkları insanlığın yarasıdır.

"BOMBALAR ATARAK KADINI MAĞDUR ETMEK SUÇ DEĞİL Mİ?"

Bir tarafta kadın hakları diye kamuoyu ayağa kaldırılırken diğer tarafta kadınların yaşadıkları konusunda duyarsızlık var. Bir tarafta eşitlik diye yer gök inletilirken diğer tarafta ölümler ve şiddet karşısında eşitlik oluyor. Bombalar atarak kadını mağdur etmek suç değil mi.
Kadının önce yaşama hakkına saygı duyulmalı.

"O KADIN ÇİÇEK İSTEMİYOR, BARIŞ VE HUZUR İSTİYOR"

Hayatı her an tehdit altında bulunan, evi başına yıkılmış olan aile fertlerinin her birinin geleceği hakkında endişe duyan kadına siz kadınlar gününü anlatamazsınız. Çünkü o gün her gün varlık yokluk içinde. O kadın kendisine çiçek uzatılmasını istemiyor. O kadın huzur istiyor barış istiyor.

Mısır'da Esma'ları katledenlerin kadının adını ağzına almasına, almaya hakkı yoktur.

Ülkelerinde bir meta gibi alınıp sayılan kadınlara ses etmeyip de kadının örtünmesini yasaklayanların kadının adını ağzına almaya hakkı yoktur.

"KADINLA ERKEĞİ AYNI YARIŞA SOKMAK KADININ HAKKINI SAVUNMAK DEĞİLDİR"

Kadınla erkeği aynı yarışa sokmak kadının hakkını savunmak değildir. Kadını Allah'ın bir emaneti olarak görmek kadına karşı ayrımcılık değil tam tersi kadını baş tacı etmek kadını yüceltmektir. Kadının analık vasfına vurgu yapmak ayrımcılık değildir. Bazıları diyor ki bize ana demeyin, biz kadınız.

"BEN ANASININ AYAKLARININ ALTINI ÖPEN BİR EVLADIM"

Ben anasının ayaklarının altını öpen bir evladım. Anacığım ayağını çekerdi. Ben zorla öperdim, derdim ki benden cennetin konusunu mu esirgiyorsun. Bu idrake varabilmek kolay bir iş değil.

"SADECE BAŞÖRTÜLÜ DİYE MERVE HANIMA YAPMADIKLARINI BIRAKMADILAR"

Bu ülkenin Meclisi'nde sadece başörtülü olduğu için Merve Hanım'a yapmadıklarını bırakmadılar. Hatta vatandaşlıktan çıkardılar.

Benim de iki kız evladım aynı akıbete uğradılar. Evlatlarım kotaya, katsayıya tabi tutuldu. Siz imam hatip mezunusunuz dediler, üniversiteye sokmadılar. Bizim kızlarımızı cebren okullardan dışarı attılar.

Erkek ve belli kalıpta bayanlar kamuda çalışıyor da neden başörtülü kadınlar kamuda çalışmasın. Bu İngiltere'de, ABD'de oluyor da benim ülkemde neden olmasın.
Başı açık, başı örtülü bu ayrımcılık niye? Yıllarca bunu yaptılar.

"BİR ANNE KABATAŞ'TA TACİZE MARUZ KALDI"

Gezi olayları yaşadık değil mi? Gezi olayları sırasında bir genç kadın. Bir belediye başkanının gelini. Bir anne yanında çocuğu olduğu halde Kabataş'ta tacize maruz kaldı. Kimse o kadını taciz edenleri kınamadı, peşine düşmedi.

Tacize uğrayan kadına ise etmediklerini bırakmadılar. Terbiyesizce ahlaksızca o kadının üzerine gittiler.

Hatta o hanımefendiyle ilgili yazılar yazan 4 tane bayan köşe yazarına da olmadık hakaretler ettiler. Şimdi de sosyal medyada üzerine gitmeye devam ediyorlar. Hani tacizde esas olan kadının beyanıydı?

Çarşaflı kadınlara rozetler takarken diğer tarafta çarşaflı kadınları köle olarak gösteren sergiler açtılar.

Benim annem de başörtülü edebiyatı yaparken elleri öpülesi anaları, evlatlarının mezuniyetlerine almadılar. Demek ki bunlar için önemli olan kadının kendisi değil sadece bazı kadınlar."

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı, Türkiye, Kabataş, Sıkıcı, Politika, Güncel, Haber

title