Erdoğan: "İslamifobiyayla Müslümanların Karşısına Çıkılması Bizi Üzer"

Erdoğan: "İslamifobiyayla Müslümanların Karşısına Çıkılması Bizi Üzer"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'İslam Kelime Anlamı İtibariyle Barış ve Barışı Teşvik Eden, Barışı Emreden Bir Dindir. Ama İslamifobiyayla Müslümanların Karşısına Çıkıldığı Zaman Bu Bizi Üzer' Dedi.

Erdoğan:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İslam kelime anlamı itibariyle barış ve barışı teşvik eden, barışı emreden bir dindir. Ama İslamifobiyayla Müslümanların karşısına çıkıldığı zaman bu bizi üzer'' dedi.

Erdoğan'ın himayesinde AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nca Türkiye'de görev yapan tüm büyükelçilere, misyon şeflerine AK Parti Genel Merkezi'nde iftar yemeği verildi. Yemekte konuşan Erdoğan, ''İslam'ın asla teröre müsaade etmeyeceğini'' belirterek, ''Zira, 'bir insanın öldürülmesini tüm insanlığın öldürülmesi' olarak gören bir din, teröre müsaade etmez. Kimse bize bunu bu şekilde anlatmaya kalkmasın. Kimse bize, 'İslam teröre müsaade ediyor' diyemez, demesin. Birilerinin yanlışları asla İslam'ın yanlışı olamaz'' diye konuştu.

Türkiye'de bugün demokrasinin tüm boyutlarıyla her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Demokratik ve laik siyasi sistemimiz, sağlam serbest piyasa ekonomimiz ve çağdaşlığı kültürel kimliğimizle bağdaştıran sosyal geleneğimizle bölgemizde ve ötesinde güvenlik ve istikrar üreten çok boyutlu ve yapıcı bir dış politika izliyoruz. Özellikle anlayışımızı düşman üretmek üzerine değil, dost kazanmak üzerine kurmuş bulunuyoruz. Zira göreve gelmeden önce komşularıyla küskün, komşularıyla dargın, komşularıyla hatta düşman durumunda olan bir Türkiye vardı. Ama göreve geldiğimizden bu yana artık komşularıyla ne küskün, ne dargın, ne düşman olan bir Türkiye var. Hepsiyle dost, hepsiyle siyasi, askeri, ekonomik, ticari tüm ilişkilerini zenginleştiren bir Türkiye var" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 21. asra girilirken, 'küresel barışı yakalayacağız' denildiğini ama şu anda küresel barış bulunmadığını söyleyerek, "Şimdi küresel savaşa gidiyoruz. Bunu anlamakta, bunu tanımlamakta zorlanıyoruz" diye konuştu.