"Erdoğan'ın Yasadışı Ziyareti Çözüm Sağlamıyor"

"Erdoğan'ın Yasadışı Ziyareti Çözüm Sağlamıyor"

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) Yaptığı Ziyareti 'Yasadışı' Olarak Nitelendirdi.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yaptığı ziyareti 'yasadışı' olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Barış Harekatı'nda ölenlerin anma töreninde konuşan Rum lider, "Erdoğan'ın askerî düzene ve Kemalist ilkelere bağlılığı Kıbrıs meselesinin çözümünde mümkün olan en iyi şartların oluşmasına katkı sağlamıyor" açıklamasını yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın KKTC'ye yaptığı destek açıklamalarını 'aşırı görüşler' olarak tasvir eden Hristofyas, bu görüşlerin kendi duruşlarını ve temel prensiplere bağlılıklarını değiştirmeyeceğini söyledi. Hristofyas, "Mücadeleye devam edeceğiz, ama Kıbrıs sorununun çözülmesine hazır olduğumuzu ve iyi niyetimizi göstermekten de vazgeçmeyeceğiz. Elimizi sıkmalarını bekleyerek uzatıyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bugün Lefkoşa'da yaptığı konuşmada eşit ortaklık ve Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesini müzakerelerde vazgeçilmez unsurlar olarak ilan etmişti. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 25 Temmuz'da Hristofyas'la bir araya gelerek kapsamlı müzakereler için takvim belirlenmesi konusunu görüşecek.