'Erdoğan'ın Canını Acıtan Tokat Gibi Bir Karar'

'Erdoğan'ın Canını Acıtan Tokat Gibi Bir Karar'

New York Times Gazetesi, Türkiye'nin En Yüksek Mahkemesinin Aldığı Kararla, Türban Yasasını Bozduğunu Belirterek, 'Erdoğan Hükümetine Karşı Can Acıtıcı Bir Tokat Attı' Şeklinde Değerlendirdi.

'Erdoğan'ın Canını Acıtan Tokat Gibi Bir Karar'

New York Times gazetesi, Türkiye'nin en yüksek mahkemesinin aldığı kararla, türban yasasını bozduğunu belirterek, "Türkiye'nin en yüksek mahkemesi Üniversitelere kadınların tübanlı girmesini sağlayacak kanun değişikliği kararını, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle bozarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetine karşı can acıtıcı bir tokat attı" şeklinde değerlendirdi.


Gazete, Anayasa Mahkemesi'nin, 9'a karşı 2 oy ile aldığı kararla, Türkiye'de laik elitler, ordu, yargı ve laik siyasi parti ile İslamcı geçmişi olan Erdoğan arasındaki tartışmada son perdeyi indirdiğini yazdı. Hükümetin, Anayasa Mahkemesi'nin almış olduğu kararı siyasi olarak değerlendirdiği yorumunu yapan gazete, yaz sonunda aynı mahkemenin Başbakan Erdoğan ve partisinin mensubu 70 üyesi hakkında siyasi yasaklama ile ilgili karar vereceğini vurgulayarak, "Bu (bugünkü) karar iyiye işaret değil" şeklinde yazdı.


(CK/KEN/ZG)

Kaynak: ANKA