Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesine Güveni Tam

Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesine Güveni Tam

Erdoğan, AKP'nin Kapatılması İstemiyle Açılan Davada Anayasa Mahkemesinin En İsabetli Kararı Vereceğine İnandığını Açıkladı.

Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesine Güveni Tam

Başbakan Erdoğan, AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin, "Bununla ilgili olarak da en isabetli kararı şüphesiz ki Anayasa Mahkemesi verecek. Benim burada şimdi herhangi bir karar vermem yanlış olur" dedi.


Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı kapsayan dört günlük yurtdışı gezisini tamamlayarak akşam saatlerinde yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Partisine açılan kapatma davasıyla ilgili bir soru üzerine Erdoğan, "16,5 milyon insanın oy verdiği AK Parti noktasında şu anda sayın Başsavcının açmış olduğu bir dava var" dedi.


Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:


"Bununla ilgili olarak da en isabetli kararı şüphesiz ki Anayasa Mahkemesi verecek. Benim burada şimdi herhangi bir karar vermem yanlış olur. Siyasi değerlendirmesini de şu ana kadar birkaç kez yaptım. Tekrar bir siyasi değerlendirmenin içine girmeyi de gereksiz buluyorum. Başından beri söylediğim neyse onun şu anda da arkasındayım."

-"80 ÖNCESİNE BENZETMEK YANLIŞ OLUR"-

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la uzun süredir bir araya gelmediğinin hatırlatılması üzerine de çeşitli toplantılarda Baykal'la ayaküstü görüşmelerinin olduğunu söyledi. En son CHP Genel Merkezi'nin açılışında Baykal'ı ziyaret ettiğini belirten Erdoğan "Benim genel merkezim de açıldı ama ben bir iadeyi ziyaret bulamadım. Ama ayrıca değişik toplantılarda ayaküstünde de olsa bazı görüşmelerimiz oldu. Bunun yanında bizim grup başkanvekillerimiz parti olarak sürekli olarak zaten görüşmelerini yapıyorlar. Bir 12 Eylül veyahut da 80 öncesi durumların bizim durumumuzla benzer olduğunu ifade etmek yanlıştır diye düşünüyor" diye konuştu.

-"GERİ ADIM NİYETİMİZ YOK"-

Erdoğan, iktidara gelirken, "yolsuzlukla, çetelerle ve mafyayla mücadele' dediklerini kaydederek hiçbir dönemde çetelerle, mafyayla hükümetlerin böyle bir mücadelesi olmadığını ifade etti. Hükümetin ve yürütmenin bütün kadrolarıyla bu mücadeleyi verdiğini dile getiren Erdoğan, "Bu mücadeleden tabi ki rahatsız olanlar var. Çünkü yıllar yılı bu ülkede bu tezgah böyle çalıştı. Şimdi buna kurban arıyorlar, mesele bu. Ama biz bu yolda sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi söyledik ve sonuna kadar devam edecek. Bundan rahatsız olanlar varsa olabilir. Bu konulardan geri adım atmak düşünülüyorsa kusura bakmasınlar. Neyse bunu söylesinler, bizim böyle bir niyetimiz yok" dedi.

-"CUMHURBAŞKANI İSTERSE GÖRÜŞÜRÜM"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün ve bugün gerçekleştirdiği muhalefet partisi liderleriyle görüşmelerinin hatırlatılması ve kendisinin de Gül ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:


"Rutin görüşmelerimiz oluyor, zaman zaman rutin dışı görüşmelerimiz de oluyor. Cumhurbaşkanımız arar, "şu konu nedir' diye sorar. Benim kanunlarla ilgili zaman zaman Cumhurbaşkanımızdan öğrenmek istediğim şeyler olabilir. Bazı kanunlar vardır ki muacceldir (aceledir). Hızlandırılması istirhamında bulunabilirim makamdan. Bunlar olabilir. Ama şu anda 4 gündür zaten yurtdışındaydık. Öyle zannediyorum ki Pazar akşamı Kuveyt Emiri'ne yemekleri olacak. O yemekte kendisiyle zaten görüşeceğim. Bizimle bu konulara yönelik bir görüşmesi olursa bunu da zaten kendileri istedikleri anda şüphesiz ki bu konuları kendisiyle görüşürüm. Bunun saklı gizli herhangi bir yanı yok. Şu ana kadar Cumhurbaşkanımızla görüşen gerek anamuhalefet gerek muhalefet temsilcileri ne görüştüler, ben bunları şu anda bilmiyorum. Çıkanlar çıktıkları zaman bunun daha önce terörle ilgili konular olduğu istikametinde müşahedelerde bulundular. Demek ki şu andaki gelinen noktayla alakalı değil. Detaylarını bilemediğim için de bu konuda bir şey söylemek yanlış olur." (ANKA)


(HM/GB)

Kaynak: ANKA