Erdoğan ile Maliki, Terörle Mücadele Mutabakatı İmzaladı

Erdoğan ile Maliki, Terörle Mücadele Mutabakatı İmzaladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Yaptığı Görüşmede, Türkiye'nin, Başta PKK Kongra-gel Terör Örgütü Olmak Üzere Terörle Mücadele Konusundaki Kararlılığını Bir Kez Daha Ortaya Koyduklarını Belirterek, "Bu Alanda Daha Etkin Bir İşbirliği Yürütmek ve PKK Kongra-gel Terör Örgütünün Irak'taki Mevcudiyetine Son Verilmesi Amacıyla Her Türlü Çabayı Gösterme Konusunda Mutabakata Vardık" Dedi.

Erdoğan ile Maliki, Terörle Mücadele Mutabakatı İmzaladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin, başta PKK Kongra-Gel terör örgütü olmak üzere terörle mücadele konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koyduklarını belirterek, "Bu alanda daha etkin bir işbirliği yürütmek ve PKK Kongra-Gel terör örgütünün Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme konusunda mutabakata vardık" dedi.

Başbakan Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı öncesinde iki başbakan, iki ülke arasında, enerji alanında, terörizm ve örgütlü suçun önlenmesi ve durdurulması konusunda işbirliğini de öngören mutabakat muhtırasına imza koydu.

İmza törenin ardından söz alan Başbakan Erdoğan, görüşmelerin çok yararlı geçtiğini belirterek, heyetler arası görüşmelerde de çok olumlu sonuçlara ulaşıldığını ifade etti.

''Dost ve kardeş'' Irak'ın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunmasına verdikleri önemin altını bu görüşmelerde bir kez daha çizdiklerini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin, Irak'ta güvenliğin bir an önce sağlanmasını ve kardeş kanı dökülmemesini arzu ettiğini kaydetti.

Maliki'nin ziyaretinin, Türkiye'nin Irak'taki uzlaşma ve demokratikleşme sürecine verdiği desteğin bir kez daha teyit edilmesine imkan sağladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Görüşmelerimizde bütün önemli sorunların, uzlaşma ve müzakere yoluyla çözülmesi yönünde merkezi hükümetin çabalarını desteklediğimizi beyan ettik'' dedi.

Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Irak'ta Petrol Yasası'nın çıkarılması, Baas'dan arındırma sürecinin ülkedeki toplumsal barışa hizmet edecek biçimde uygulanması, anayasa tadilatının gerçekleştirilmesi, Kerkük'ün nihai statüsünün belirlenmesi gibi konularda son dönemdeki gelişmelere ilişkin bilgileri de aldık.

Görüşmelerimizde ayrıca ülkelerimiz arasındaki başta ekonomi ve enerji olmak üzere birçok alanda işbirliği imkanları üzerinden durduk. Yakın gelecekte hayata geçirilebilecek somut projeleri gözden geçirdik.

İlgili bakanlarımız arasında enerji alanında işbirliği mutabakatı muhtırası imzalanmasından karşılıklı olarak büyük bir memnuniyet duyduk.

Irak'ın dünya ticaret sistemine entegrasyonunu kolaylaştıracak birçok boyutlu ekonomik ortaklık anlaşmasının yapılması için de yetkili kuruluşlarımıza talimat verdik.

Bu çerçevede, ikili ticaret hacminin artırılması, petrol ürünleri ve elektrik alanındaki Irak'ın acil ihtiyaçlarının karşılanması, Irak doğal gazının dünya pazarlarına Türkiye üzerinden arzı, gümrük geçişlerinin iyileştirilmesi, demiryolu dahil yeni ulaşım güzergahlarının devreye sokulması gibi konuları aramızda değerlendirirdik.

Ülkelerimiz arasında imzalanacak terörle mücadele işbirliği anlaşması İçişleri bakanlıkları arasında mutabakat muhtırası çalışmalarının hızlandırılarak sonuçlandırılması için gerekli talimatlar verildi."

-Terörle mücadele-

"Başta PKK, Kongra-Gel terör örgütü olmak üzere terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu alanda daha etkin bir işbirliği yürütmek ve PKK Kongra-Gel terör örgütünün Irak'taki mevcudiyetine son verilmesi amacıyla her türlü çabayı gösterme konusunda mutabakata vardık. Tüm bu hususları içerecek şekilde Türkiye ile Irak arasında bir mutabakat muhtırasını imzaladık."

Başbakan Erdoğan ile ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Iraklı gazetecinin, Maliki Hükümeti'nin büyük zorluklarla karşı karşı bulunduğu ifade ederek, Türkiye'nin Irak'a ve Maliki Hükümeti'ne sağladığı destek hakkında bilgi istemesi üzerine Erdoğan bu konuda yapılanlar hakkında bilgi vererek, "Türkiye, bütün imkanları ile her an komşu ve kardeş Irak'ın yanında olacaktır. Yeter ki dayanışma içinde, bir mutabakat içinde terörün her çeşidine karşı ortak mücadeleyi verelim ve terörü ülkemizde ve ülkenizde izole edelim" dedi.

Ziyaret sırasında terörle mücadelede işbirliği anlaşmasının neden imzalanamadığına ilişkin olarak Maliki'ye yöneltilen bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan da söz alarak, "O konuyu ben size söyleyeyim: Kısa bir süre içinde bu konuyla ilgili geniş bir heyet gelecek, muhtemel ki İçişleri Bakanı'nın riyasetinde bir heyetle bizim İçişleri Bakanlığımız ve güvenlik noktasındaki temsilcilerimiz bir araya gelip bu konuları görüşerek onları da orada karara bağlayacağız" diye konuştu.

-Maliki'nin açıklamaları-

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabulünün ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Nuri El Maliki ise Türkiye ile terörün üstesinden gelme konusunda kararlı olduklarını belirterek, ilerleyen günlerde Iraklı uzmanların Türkiye'ye gelerek, bu alandaki işbirliğinin ana hatlarını belirleyeceklerini kaydetti. Maliki, şunları söyledi:

"Dünya terörden çok çekiyor. Irak'taki durum da malumunuz. Irak'ta terörün üstesinden gelinebilirse diğer ülkelerdeki terör faaliyetlerinin sona ermesine de çözüm bulunmuş olacaktır. İleriye dönük olarak PKK terör örgütü ve diğer örgütlerle mücadelede işbirliği hususunda aramızda ortak bir mutabakat var. PKK ve benzeri örgütlerin Irak topraklarında bulunmasına izin verilmemektedir ve bundan sonra da verilmeyecektir. Bu alandaki işbirliğinin gecikmeden başlamasını istiyoruz."

Maliki, Irak'a komşu ülkelerin İstanbul'da biraraya geleceklerini hatırlatarak, kardeş bir ülke olarak gördükleri Türkiye'nin desteğinin sürmesini istediklerini anlattı.

"Güvenlik alanında işbirliğini samimi olarak istiyoruz" diyen Maliki, ziyaretinin hedefine ulaştığını, çünkü yetkili bakanların muadilleriyle verimli görüşmeler yaptıklarını ve işbirliği olanaklarını birbirlerine aktardıklarını söyledi.

Maliki, Irak'ın yeniden yapılanması ve diğer kimi alanlarda işbirliği olanakları bulunduğunu ifade ederek, "Halkın beklentilerine yanıt verebilirsek terörün de üstesinden gelinebilir, biz buna da katkıda bulunmuş oluyoruz" diye konuştu.

Konuk başbakan, ilgili komisyonların görüşmeleri sonucunda iki ülke arasında yakın gelecekte bir dizi anlaşma imzalanacağını ifade ederek, bu çerçevede bir güvenlik heyetinin Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

Erdoğan ile imzaladıkları muhtıraya ilişkin soru üzerine Maliki, "Biz birlikte terörün üstesinden gelme konusunda kararlıyız. Çünkü terör, işbirliğimizin gelişmesini engellememeli" dedi.

Maliki, bu alanda somut olarak nasıl bir işbirliğine gideceklerinin sorulması üzerine, Irak'ta teröre her gün kurban verdiklerini dile getirerek, terör örgütü üyelerinin sınırdan sızarak Türkiye'de terör faaliyetinde bulunmalarını hiçbir zaman kabul edemeyeceklerini kaydetti.

"Biz bunu büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz" diyen Maliki, bu terör kaynaklarının belki başka yerlerde de olabileceğini ama her şeye karşın Türkiye'nin teröre maruz kalmasının kendilerini çok üzdüğünü bildirdi. Maliki, "Kardeşlik ilişkileri ebedidir ve bu alanda işbirliği yapacağız" diye konuştu.

İmzalanan mutabakat muhtırasının çok alanı içerdiğini anlatan konuk başbakan, yakın gelecekte güvenlik alanındaki muadilleriyle görüşmek üzere Iraklı uzmanların Türkiye'ye geleceğini ve işbirliğinin ana hatlarını belirleyeceklerini kaydetti.

İmzalanan muhtıranın Irak'taki Kürt yönetimini de bağlayıp bağlamayacağının sorulması üzerine Maliki, şu açıklamayı yaptı:

"Irak Kürdistanı Irak'ın bir bölümüdür. İki devlet arasında varılan mutabakat, ülkelerin bütününü ilgilendirir, sorumluluk alanına sokar. Dolayısıyla bütün tarafları bağlayacaktır."

Maliki, "PKK'yı resmen bir terör örgütü olarak tanımlayabiliyor musunuz?" sorusuna karşılık da şunları söyledi:

"Taraflar arasında imzalanan belgede buna açıkca değinilmiş ve belirtilmiştir. Birlikte, başta PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadele alanında işbirliği yapacağız denilmiştir."