Erdoğan ile Davudi Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Erdoğan ile Davudi Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Toprak Bütünlüğünü Önemsediklerini Belirterek, Bu Konuyla İlgili Olarak İranlı Tüm Yetkililerle Aynı Görüşü Paylaştıklarını Belirtti.

Erdoğan ile Davudi Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünü önemsediklerini belirterek, bu konuyla ilgili olarak İranlı tüm yetkililerle aynı görüşü paylaştıklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, İran'a yaptığı bir günlük çalışma ziyaretinin ardından İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Perviz Davudi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, son derece yararlı görüşmeler yaptığını belirterek, “İran bizim için çok çok önem verdiğimiz, tarihten gelen dost, kardeş ülke, dostumuz. 1639 tarihli Kasr-ı Şirin Anlaşması'ndan bu yana istikrarın bölgede ve komşulukta hakim oldu. Son dönemde dünyada ve çevrede meydana gelen olaylara Türkiye'nin bakışında bu 400 yıllık süreç son derece önemli" dedi.

İran'la ilişkilerin her geçen gün gelişmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Erdoğan, görüşmelerde Türkiye-İran ilişkilerini geniş şekilde ele alma fırsatı bulduklarını belirtti. Erdoğan, 2002 yılı sonu itibariyle 1.2 milyar dolar olan Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacminin bugün 7 milyar dolara tırmanmasının, ilişkilerin ne denli geliştiğinin en önemli göstergesi olduğunu belirtti. Bunu yeterli bulmadıklarını belirten Erdoğan, şimdi hedefin 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan bu noktayı yakalamak için ülkede iradenin mevcut olduğunu belirterek, “İran ile ilişkilerimizi bundan sonraki süreçte de herhangi bir aksaklığa mahal vermeden yürütme kararlılığındayız" dedi.

‘İLİŞKİLERİMİZ BÖLGE BARIŞINA DA KATKIDA BULUNACAK’

Tayyip Erdoğan, İran’la ilişkilerinin önünde engeller varsa bunları nasıl kaldıracakları üzerinde durduklarını belirterek,öİlişkilerimizin gelişmesi sadece halkımız için önemli olmayacak, bölge barışına da katkı sağlayacak. Görüşmelerimizde bölge hassasiyetleri konusunda Irak Lübnan, Filistin konuları üzerinde görüş alışverişinde bulundukö dedi. Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Mevcut gelişmelerden duyduğumuz kaygıları karşılıklı olarak ortaya koyduk. Bunu nasıl giderebiliriz, bunu konuştuk. Bölgedeki istikrar ve barışın korunması konusunda Türkiye, İran ve Suriye'ye düşen sorumluluğun üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Irak'ın toprak bütünlüğünü kesinlikle önemsiyoruz ve bu konuda İranlı tüm yetkililerle aynı görüşü paylaştığımızı gördük. Irak'ta herhangi bir bölünmenin gelecek için ne tür olumsuzluklara neden olabileceği noktasında hemfikiriz. Zira Irak'taki bu durum sadece Irak'ın sıkıntısı değil, tüm bölgenin sıkıntısıdır. Bu mezhepler arası çatışmayı nasıl durdurabileceğimiz üzerinde durduk."

‘LÜBNAN’DA HİZBULLAH’IN HÜKÜMETTEN ÇEKİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ’

Erdoğan, Lübnan'da son zamanda meydana gelen olumsuzlukların da görüşmelerde ele alındığını belirterek, “Lübnan'da şu anda tek tesellimiz çatışmaların başlamamış olmasıdır. Endişemiz, Lübnan'daki bu sürecin mezhepler arası çatışmaya taşınıp taşınmayacağıdır. Bu nedenle Hizbullah'ın hükümetten çekilmesini doğru bulmuyoruz. Lübnan'da birlik ve beraberliğin en çok olması gereken bir dönemde böyle bir sıkıntının doğru değilö dedi. Erdoğan şunları söyledi:

"Lübnan'da zaman birlik zamanıdır, Lübnan'da zaman beraberlik zamanıdır, Lübnan'da zaman dayanışma zamanıdır.Koalisyon içinde sorunlar varsa Türkiye, İran, Suriye el ele verelim, komşu ülkeler el ele verelim ve bu sorunları çözelim. Aynı şekilde Filistin ile ilgili olarak da Filistin'de şu an seçim sonrası sürece desteğimiz devam etmektedir. Demokrasiye inanmış olan tüm ülkeler Filistin'deki sandık neticesine saygı duymak mecburiyetinde idiler ve o sonuca saygı duymayanlar şu andaki durumun mesulü durumundadır. Bizler Filistin'e ve o bölgedeki barışa elimizden geldiğince destek vermeye devam edeceğiz. Görüşmelerde İran'ın nükleer programıyla ilgili samimi görüşlerimi de muhataplarımla paylaştım. Sürecin başından itibaren soruna diplomatik yollarla çözüm bulunmasını ilettik. Şu ana kadar nasıl yardımcı olmaya çalıştıysak, bundan sonra da aynı şekilde yardımcı olacağımı ifade ettik."

DAVUDİ: TÜRKİYE VE İRAN İSLAM DÜNYASININ REFAHI İÇİN İYİ BİR DAYANAK VE DESTEK

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Perviz Davudi de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘hassas konumdaki’ İran’a yaptığı ziyaretini çok önemsediklerini belirtti. Davudi, İran ve Türkiye'nin Orta Doğu'nun ve aynı zamanda İslam dünyasının iki büyük ülkesi olduğunu kaydederek, bu iki ülkenin İslam dünyasının refahı için iyi bir dayanak ve destek olabileceğini söyledi.

Davudi, Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin, gelinen noktaya rağmen iyi olmadığını belirterek, 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konduğunu ve bunun ulaşılabilecek bir hedef olduğunu ifade etti.

Perviz Davudi, ülkesinin Batıyla yaşadığı nükleer krizle ilgili olarak ise, enerjiden barışçıl amaçlı yararlanmak istediklerini söyledi. Amaçlarında bir sapma olmadığını belirten Davudi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydederek, Türkiye'ye tavrı dolayısıyla teşekkür etti.

Davudi ayrıca, Irak ile ilgili olarak da Irak'ın mevcut Başbakanı Nuri El Maliki ve hükümetin desteklenmesi konusunda görüştüklerini belirterek, “Irak'ta istikrarın varlığı, bölgedeki istikrarın varlığı, sadece bölgenin değil, tüm dünyanın yararına olacak" dedi.

Lübnan konusuna da değinen Davudi, Lübnan'da olması gereken hükümetin halkın içinden çıkması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: DHA