Erdoğan ile Cemil Çiçek Arasında Yüce Divan Gerginliği
Haberler » Güncel » Erdoğan ile Cemil Çiçek Arasında Yüce Divan Gerginliği - Haber

Erdoğan ile Cemil Çiçek Arasında Yüce Divan Gerginliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Çiçek'in, 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesinde görüş ayrılığına düştükleri bilgisi, meclis kulislerini hareketlendirdi.

17-25 Aralık operasyonları sonrası kurulan Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu toplandı. Ancak AK Partili'li eski bakanlar Zafer , Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceğine karar verilemedi. Bakanlar mal varlıkları ile ilgili MASAK'dan gelen rapora itiraz ettiler. Komisyon, kararını 5 Ocak'ta vermek üzere erteledi.

MECLİS KULİSLERİ ÇOK HAREKETLİ

Toplantı 5 Ocak'a ertelenmeseydi yapılacak oylama ile bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceği oylanacaktı. Ancak iddialara göre, kritik oylamaya saatler kala AK Parti kulisleri karıştı.

CUMHURBAŞKANI DEVREDE İDDİASI

Rotahaber'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevlendirdiği öğrenilen bir ekip, AK Parti'li vekilleri gruplar halinde toplayıp 4 eski bakanın Yüce Divan'a yollanmaması konusunda ikna etmeye çalıştı. Ancak Meclis Başkanı , vekillerle odasında görüşerek, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmeleri yönünde kulis yaptı.

ÇİÇEK: TABANA ANLATAMAYIZ, YÜCE DİVAN'A GÖNDERİN

Meclis kulislerinde Çiçek'in AK Parti kulislerindeki gelişmeler üzerine, "Biz bu durumu tabana anlatamayız. Vicdanlar rahat etmez. 4 bakan da Yüce Divan'a gönderilmeli. Vicdanınız elveriyorsa göndermeyin" diyerek, vekillerden buna göre oy kullanmalarını istediği konuşuluyor.

AK PARTİ KULİSLERİ FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Kulislerde "AK Parti içinde ise dengeler 4 bakandan en az üçünün Yüce Divan'a gönderilmesi yönünde. Çok sayıda milletvekili ve bakan, bu kararın partileri için yeni bir başlangıç olacağını ve kendilerinin elini oldukça rahatlatacağını, aksi halde partide küçülme döneminin başlayacağı" konuşuluyor.

AK PARTİLİLER 4 BAKANDAN 3'ÜNÜ YÜCE DİVAN'A GÖNDERMEK İSTİYOR

Yine kulislerden edinilen bilgiye göre; Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan Yüce Divan'a gönderilmesi istenen 3 bakan arasında yer alıyor. Bu 3 bakanın yolsuzluklarının kişisel çıkarlar doğrultusunda, Erdoğan Bayraktar'ın aracılık ettiği yolsuzlukların ise kurumsal nitelikte ve parti çıkarları dahilinde olduğu düşünülüyor.

ERDOĞAN 'GÖNDERMEYİN' TALİMATI

Meclis kulislerindeki en önemli bilgi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili. Erdoğan'ın, Bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi halinde 17 ve 25 Aralık'ın darbe olduğu yönündeki tezlerinin çürüyeceğini ve bu nedenle de vekillerin mutlaka ikna edilmesi yönünde kesin talimat verdiği belirtiliyor.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Videosu

: Erdoğan ile Cemil Çiçek Arasında Yüce Divan Gerginliği

Manşet

Haberler