Erdoğan: İçim Rahat, Lübnan Halkının Misafiri Olacağız

Erdoğan: İçim Rahat, Lübnan Halkının Misafiri Olacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’a Asker Gönderilmesi Konusunda Sorumluluk Gereği Hareket Edildiğini Belirterek İçinin Rahat Olduğunu İfade Etti. Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora İle Telefonda Konuştuğunu Ve Sinyora’nın "misafirimiz Olacaksınız, Lübnan Halkı Yaptıklarınızı Unutmayacaktır" Dediğini Söyledi.

Erdoğan: İçim Rahat, Lübnan Halkının Misafiri Olacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin Lübnan’a barışı tesis etmek değil barışı korumak göreviyle gideceğini vurgulayarak telefonda görüştüğü Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora’nın “Bizim misafirimiz olacaksınız” dediğini söyledi.

Erdoğan, CNN Türk’e verdiği röportajda, Lübnan’a asker gönderilmesi kararının ardından “İçiniz rahat mı” sorusuna Orta Doğu’daki gelşmelere duyarlı davranılması gerektiğini belirterek “Yaptığımız işin sorumluluğu büyük, sorumluluğun gereği yerine geliyorsa tabii ki rahat olursunuz” yanıtını verdi.

ANNAN’A RAKAM VERMEDİK

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a, Lübnan’a gönderilecek asker sayısıyla ilgili bilgi verilmediğini söyleyen Erdoğan, bu konuda herhangi bir sayısal değerlendirme olmadığını, New York’ta yapılacak görüşmelerin ardından nereye ne kadar güç gönderileceğinin netleşeceğini kaydetti.

HİÇBİR ŞEYİN ÜZERİNE ATLAMADIK

Erdoğan, asker gönderme konusunda daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da dile getirilen aceleci davranıldığı yönündeki eleştirilere de yanıt verdi. “Biz bu işe başlarken rastgele girmedik. Bazı şartları oluşmasını bekledik” diyen Erdoğan, “’hemen üzerine atladı, Başbakan şöyle dedi…’ Biz hiçbir şeyin üzerine atlamadık, sayın Cumhurbaşkanının bu yönde bir ifadesi olduysa bilemiyorum” diye konuştu.

SİNYORA:BİZİM MİSAFİRİMİZ OLACAKSINIZ

Erdoğan, Irak tezkeresinde Türkiye’nin bölgede olmasını istemeyenler olduğunu belirterek şu anda bu yaklaşımın Lübnan için geçerli olmadığını söyledi. Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora’nın defalarca telefon ettiğini dile getiren Erdoğan, Sinyora’nın bugün tebrik etmek için aradığını ve “Bizim misafirimiz olacaksınız” dediğini anlattı. Erdoğan, bölgede etkin rol oynamanın önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

”Bu bizim hem insani görevimiz hem tarihi hem bölgesel görevimiz. Şimdi ise sadece bir hatırayı tazelemek için gideceğiz. Lübnanlılar bize ev sahipliği yapacak. Sinyora aynen bunları söyledi, ‘Lübnan halkı bu yaptıklarınızı unutmayacaktır’ dedi”.

‘YAN GELİP YATMA’ SÖZLERİNİN ÖNÜ ARKASI GÖRÜLMEDİ

Erdoğan, tepki toplayan “Askerlik yan gelip yatmak değildir” sözlerine açıklık getirdi. İfadelerinin önünü arkasını görmeden değerlendirildiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Sağa sola çekmeye kalkışlanlar oldu. Bizde kına iki yerde yakılır bir askere giderken iki kızını evlendirirken. Bunlardan da bahsettim. Bu hassasiyeti bilmeyenler, görmeyenler, benim bu ifademi adeta şehitlikle, şehit analığıyla, bir alay gibi nitelemeye çalıştılar. Haşa. Şehitlik bizim en kutsal müessesemizdir. Şehit analarına olan saygımız her zaman daimdir, kalıcıdır. Ama askerliğin kaderi bu, askere giden insan kim olursa olsun bu tür bir şeyle karşı karşıya kalabilir.”

BİRİNİ ARADIM BİRİNİ ARAMADIM

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde şehit yakınlarından birini aradığını ama bir diğerini aramadığını söyledi. Erdoğan, “özellikle mi aramadınız” sorusuna şu yanıtı verdi: “Telefonlardaki açıklamalar komutanların yakasına sarılmalar. Şimdi telefonda aynı durumla ben de karşılaşırsam, onu mu dinleyeceğim yani. Ama öbürüne açtım, öbürü de tam aksi. O da ‘vatanımız sağolsun, sizler sağolun, sizler koşturuyorsunuz, çalışıyorsunuz’ bana tam aksine dualar etmeye çalıştı. Biz yan gelip yatmıyoruz ki biz de çalışıyoruz.”

IRAK HASSASİYETİNİ KORUYOR

Erdoğan, Irmak’ın toprak bütünlüğünün savunulması gerektiğini belirterek Irak’taki hassasiyetin ciddiyetini koruduğuna dikkat çekti. Kuzey Irak’taki gelişmelere aynı hassasiyetle yaklaştığını kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Temenni ederiz ki Kuzey Irak, burada, aklı selimin egemen olduğu bir yaklaşım içersinde olsun. Irak’ın toprak bütünlüğü üzerinde herhangi bir ameliyat girişiminde bulunmasınlar.”

Kerkük konusuyla ilgili endişelerini de dile getiren Erdoğan, “Kerkük etnik bir tezahüre yönelirse, Irak’ın şu andaki durumu orada çok daha farklı olur” dedi. Erdoğan, Irak’ta ortalama ölü sayısının günde 70-80 civarında olduğunu, benzer bir durumun Kerkük’te yaşanması halinde daha büyük bir şiddetle devam edeceğini söyledi. Erdoğan, “Orada üstelik sadece mezhep çatışması değil etnik çatışmalar da başlayacaktır” dedi.

AB İLE KRİZ GÖRMÜYORUM

Erdoğan, KKTC’ye uygulanan izolasyonlar kalkmadığı sürece limanların Rum gemilerine açılmasının mümkün olmadığının altını çizerek, “izolasyonlar kalktıktan sonra üzerimize düşeni yaparız” dedi. Kıbrıs Rum Kesimi’nden müzakerelerde engellemeye yönelik yaklaşımlar beklendiğinin hatırlatılması üzerine, “24 tane ülke, kalkıp da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne esirse, bu onların bileceği bir iştir” diye konuştu. Erdoğan, tarama ve müzakere süreçlerinde Türkiye’nin üzerine düşen görevleri yerine getireceğini, önemli olanın bunun ardından yapılacak engellemelerin değil Türkiye ekonomisinde çarkların dönmesi olduğunu belirtti.

FINDIK FİYATI

Başbakan Erdoğan, fındık üreticisi üzerinde spekülasyon yapıldığını savunarak fiyatın 4 YTL olarak belirlenmesini savundu. Devletin tüccar olmkadığını alımdan sorumlu olamayacağını belirten Erdoğan, Fiskobirliğin üzerine düşeni yerine getirememesi sonucunda devreye girildiğini kaydetti. Fiskobirlik’ten eksper ve depo talep ederek alım yapılmasına karar verildriğini belirtti. Erdoğan, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin yüzde 5.5’le Fiskobirlik’e oranla daha az kesinti yaptığını söylereyerek TMO tarafından verilen bedelin daha fazla olduğunu ifade etti. TMO’nun 15 gün arayla iki seferde net ödeme yapacağını belirten Erdoğan, önümüzdeki dönemlerde lisanslı depoculuk uygulamasının başlatılacağını sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA SÜKUT

Kaynak: ANKA