Erdoğan: "Her İlden Bu Tür İnsanlar Çıkar"

Erdoğan: "Her İlden Bu Tür İnsanlar Çıkar"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da Yaşanan Olayların Her İlde Yaşanabileceğini, Her İlin İçinden Bu Tür İnsanların Çıkabileceğini Belirterek, 'Bu Var Diye, Kimse Kalkıp da Trabzon'da Benim Vatandaşlarımı veya Trabzon Kentini Elinin Tersiyle Bir Tarafa İtebilir mi Böyle Bir Hak Var mı?' Dedi.

Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da yaşanan olayların her ilde yaşanabileceğini, her ilin içinden bu tür insanların çıkabileceğini belirterek, ''Bu var diye, kimse kalkıp da Trabzon'da benim vatandaşlarımı veya Trabzon kentini elinin tersiyle bir tarafa itebilir mi? Böyle bir hak var mı?'' dedi.

Erdoğan, Zorlu Grand Otel'de sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve partililerin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, yaşanan olaylara ilişkin durum değerlendirmesi için bu toplantının düzenlendiğini belirtti.

Mevcut olaylar nedeniyle Trabzon'un bunu hak etmediğinin söylendiğini ifade eden Erdoğan, "Niye bunu konuştuğumuzu merak ediyorum. Böyle bir şeyi konuşmamıza gerek yok ki. Her ilin içerisinden bu tür insanlar çıkar. Bu, işin doğasında, yapısında var" diye konuştu.

Erdoğan, 81 vilayetin masaya yatırıldığında hepsinde bunun olduğunun görüleceğini ifade etti. Erdoğan, Trabzon'da müşterek olarak bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğinin konuşulması gerektiğini, ilerlemenin böyle sağlanacağını söyledi.

Türkiye'yi her alanda kalkındıracak adımları bir bir attıklarını anlatan Erdoğan, "Bu konuda ülkemizin her köşesine ulaşmak, her kesimden vatandaşlarımızla temas kurarak sorunlarını dinlemek, Hükümet olarak bizim önceliğimizdir" dedi.

Türkiye'yi çağdaş hukuk devletinin normlarına ulaştırmak zorunda olduklarını ve bunun için yoğun bir gayret gösterdiklerini belirten Erdoğan, "Cumhuriyeti de demokrasiyi de yaşatmanın, korumanın yolu, hukuk devleti anlayışının benimsenmesinden geçer. Hukuk devleti anlayışını koruyamazsak ne hukuku, ne adaleti, ne de toplumsal birlik ve bütünlüğümüzü koruyabiliriz. Bunu başarmamız lazım" şeklinde konuştu.

Erdoğan, kendilerini hukuktan bağımsız görenlerin büyük bir yanılgı içinde oldukları vurgulayarak, "Kimse bizden böyle bir şey beklemesin. Hukukun üstünlüğü ilkesinin zedelenmesine kesinlikle göz yummadık, bundan sonra da yummayacağız. Hiçbir gerekçe, hukuku çiğnemeyi masum gösteremez. Kimse, yanlış yapan birkaç kişi üzerinden ne devletimizi, ne devletin kurumlarını birbiriyle çatıştırmasın. Kim olursa olsun, kimsenin buna hakkı yok" değerlendirmesinde bulundu.

Son zamanlarda bazı liderlerin kiminin jandarmayı öven, kiminin de emniyeti yeren açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Kimse onların üzerinden kalkıp da spekülasyon içine girmesin. Hatalar, yanlışlar, eksikler olabilir. Kalkıp bunlar üzerinden bir çatıştırma gayreti içerisine girmenin hiç anlamı yok. Hiçbir siyasinin de bunu yapma yetkisi yok" diye konuştu.

Erdoğan, yine karşılarına Türkiye'nin büyümesini kalkınmasını istemeyenler çıktığını ve Türkiye'nin önünü kesmek için türlü oyunlar çevirmeye başladıklarını söyleyerek, "Bunlara karşı bizler, özellikle uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Hiçbir illegal oluşumun, kamu düzenimizi, millet olarak birlik ve bütünlüğümüzü bozmasına hep birlikte el ele olup müsaade etmeyeceğiz. Aslında bardağın dolu tarafına bakmak lazım. Boş tarafı ile bakarak kendimizi ülkemizi küçük görmeyelim" dedi.