Erdoğan: Hedef Kişi Başı 10 Bin Dolar Milli Gelir

Erdoğan: Hedef Kişi Başı 10 Bin Dolar Milli Gelir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2013 Yılında Hedeflerinin Milli Geliri 800 Milyar Dolar, Kişi Başına Düşen Geliri İse 10 Bin Dolara Çıkarmak Olduğunu Söyledi.

Erdoğan: Hedef Kişi Başı 10 Bin Dolar Milli Gelir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2013 yılında hedeflerinin milli geliri 800 milyar dolar, kişi başına düşen geliri ise 10 bin dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Düzce Anıtpark'ta yaklaşık 35 bin kişiye hitap eden Başbakan Erdoğan, muhalefet partilerini eleştirdi. Miting öncesi eşi Emine Erdoğan ile birlikte vatandaşlara karafil atan Erdoğan, Türkiye'nin 22 Temmuz'da 'AK Parti ile yola devam' diyeceğini savundu. Erdoğan, "Millet, oyunu istikrara ve güvene verecek. Adalete ve kalkınmaya verecek. Bu millet 3 Kasım 2002 öncesini gayet iyi biliyor. Birbirleriyle geçinmeyi bile başaramayan koalisyonları iyi biliyor. Aylar geçti, Bakanlar Kurulu toplantısı yapılmadı.

Biz böyle günlerden bereketli günlere geldik. 79 yılda milli gelir 180 milyar dolarken, 4 yılda bizim üzerine 220 milyar dolar koymamızla 400 milyar oldu. Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 500 dolardan 5 bin 500 dolar oldu. 2013 yılında hedefimiz; milli geliri 800 milyar dolar, kişi başına düşen gelir ise 10 bin dolar olacak. Bugün ekonomik anlamda 17. büyük ülkeyiz. 7.3 oranında büyüme kaydettik" dedi.

Başbakan Erdoğan, görevi DSP, MHP ve ANAP iktidarından aldıklarını ve bu dönemde 22 bankanın hortumlandığını ifade ederek, "Bunda bu hükümetlerin hiç mi suçu yok? O dönemde MHP, DSP'ye su taşıyordu. Değirmenciydi. Şimdi CHP'ye su taşıyor. Millet tabi ki buna izin vermeyecek. Şimdi meydanlarda ip atıyorlar. 22 Temmuz'da millet onlara öyle bir ip verecek ki kirli çamaşırlarını asacaklar" diye konuştu. GP Genel Başkanı Cem Uzan'ı eleştiren Erdoğan, "İmar Bankası zedeleri vardı. Bunların faturası 9

katrilyondu. Kim ödedi? Biz halkımız adına ödedik. Şimdi çıkıyor, meydanlarda dürüstlükten bahsediyor. O kadar dürüstsen babanı bul öde" dedi. Erdoğan, eleştirilerine Baykal'la devam ederek, "Baykal'ın Enerji, Maliye Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemleri iye biliriz. Baykal döneminde mazot alamıyorduk. Bakanlıkta paltoyla oturuyorlardı. Bu millet Türkiye'yi bu hale düşürenleri nasıl unutur? İşçi ve memurdan nema adı altında paralar kesilmedi mi? Nema adı altında 13.5 katrilyon yıllarca kesildi. Ödediler mi,

ödemediler. Faizle para bulamıyorlardı. Geldik, işçinin, memurun nemasını biz ödedik. Biz değişimle bunu yaptık. AK Parti değişim, gelişimdir. Siyasi temelinde insan önde, devlet arkadadır. 'Borsada 50 bini aşacağız dedik' yakaladık. Tüm mesele çalışmak. Dünyayı dolaşıyorum, 'başbakan Ankara'da oturmuyor' diyorlar. Biz oturmaya değil çalışmaya geldik. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, durmak yok, yola devam. Bizi bu noktadan kimse döndüremeyecek" ifadelerini kullandı.

Fiskobirlik ile TMO'nun ortak çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, "Tek bir fiyat belirleyecekler. Fiskobirlik'ten 2005 yılında alacağı olanlar alacaklar. Fındık müstahsiline bu yıl kademeli fiyat uygulaması getirmeyi teklif ettim. Bunun üzerinde çalışıyorlar" dedi.

(AY-İÇ-OK-Y)