Erdoğan-Haşimi Görüşmesi

Erdoğan-Haşimi Görüşmesi

Başbakan Erdoğan, Irak'ın Siyasi Birliği ve Toprak Bütünlüğüne Saygı Duyduklarını Ancak Terör Örgütüne Karşı Her Türlü Tedbiri Alma Konusunda Kararlı Olduklarını Vurguladı.

Erdoğan-Haşimi Görüşmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ancak terör örgütüne karşı her türlü tedbiri alma konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Erdoğan, "Ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak meşru hakkımız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştiren Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Erdoğan, görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye Devlet Başkanı Esad onuruna Çankaya Köşkü'nde verdiği yemeğe katılmak için konuttan ayrılırken, Haşimi bir süre Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la görüştü.

Alınan bilgiye göre görüşmede Haşimi, Irak yönetimi ve halkı adına Başbakan Erdoğan'ın şahsında Türk halkına, yaşanan terör saldırılarında şehit olan askerler için taziye dileklerini iletti. PKK terör örgütüne karşı verdiği haklı mücadelede Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını kaydeden Haşimi, Erdoğan'a, 'Irak yönetimi olarak PKK'ya karşı işbirliğine hazırız' mesajını verdi. Başbakan Erdoğan ise, Irak halkı için kardeşlik duyguları beslediklerini ifade etti. Irak'ın siyasi birliği ve toprak

bütünlüğüne saygı duyduklarını kaydeden Erdoğan, bununla birlikte terör örgütüne karşı her türlü tedbiri alma konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Teröre karşı birlikte mücadelenin önemini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak meşru hakkımız" dedi. Erdoğan, ABD ve Irak yönetiminin, terör örgütü PKK'nın Irak topraklarındaki faaliyetlerine son verilmesi için somut adımlar atması konusunda Türkiye'nin beklentisini de Haşimi'ye güçlü bir

şekilde vurguladı.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA