Erdoğan: 'Hasım Değil, Rakibiz'

Erdoğan: 'Hasım Değil, Rakibiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Demokratik Rekabete Katılan Bütün Siyasi Partilerimize Şimdiden Başarılar Diliyorum. Siyasi Partilerimizin Hasım Değil, Sadece Rakip Olduklarını Unutmayalım' Dedi.

Erdoğan: 'Hasım Değil, Rakibiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokratik rekabete katılan bütün siyasi partilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Siyasi partilerimizin hasım değil, sadece rakip olduklarını unutmayalım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, seçimlerin Türkiye'ye hayırlar getirmesini, Türkiye'nin mutlu ve müreffeh geleceğine uzanan yolun kapısını sonuna kadar açmasını temenni etti ve ''Nihayet karar, aziz milletimizin, yani sizlerindir''dedi.

Bu demokratik yarış sürecinin bu anlayışla saygı, hoşgörü, huzur ve sağduyu içinde geçeceğine inandığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Seçmenlerin oy kullanmak üzere sandık başına gitmelerinin kutsal bir vatandaşlık görevi olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak istiyorum'' dedi.

Erdoğan, demokrasilerde hükümetlerin sandıkla işbaşına geldiğini ama geldikleri gibi de sandıkla gittiklerini hatırlatarak, ''Kendisini kimin idare edeceğine bizzat millet karar verir. Onun için demokrasi, millete güvenmektir. Milletin aklına, iradesine saygı duymaktır. Hükümetler gelip geçicidir. Kalıcı olan millettir, bayraktır, vatandır, devlettir'' diye konuştu.

''Bu makamlarda baki değiliz. Bugün bizim oturduğumuz koltuklarda dün başkaları vardı'' diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunu hiç bir zaman unutmadık. Hep dedik ki, maksat baki olan bu kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Bizim gökkubbemiz, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu gökkubbe altında birlik ve beraberliğimizi her şeyin üstünde tuttuk, bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz. 'Her şey Türkiye için' diyerek yola çıktık. 'Vatanı, milleti sevmek ona hizmet etmekle olur' dedik.''

Devletin, hukuk zemininde birlik ve bütünlüğe yönelik tehditlerle mücadele edeceğini, Cumhuriyetin temel niteliklerini koruyacağını vurgulayan Erdoğan, bölücü terörle de, aşırı uçlarla da mücadelenin devam edeceğini kaydetti.